Další nejmenší severoamerický dinosaurus

V loňském roce si nárok na titul nejmenšího dinosaura Severní Ameriky dělal maličký Albertonykus, kterého záhy vystřídal asi 2 kg vážící Hesperonychus elizabethae. Minimální velikost dinosaurů teď ale ještě změnil objev v Coloradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fruitadens haagarorum by dospělému člověku dosahoval asi do poloviny lýtek | Foto: The Dinosaur Institute, Los Angeles Museum of Natural History

Německo-americký tým paleontologů identifikoval a popsal pozůstatky ptakopánvého dinosaura, které byly v 70. letech minulého století objeveny v Morrisonském souvrství. Dinosaurek dostal jméno Fruitadens haagarorum. Pohyboval se - zřejmě velmi rychle - po zadních končetinách, vážil necelý 1 kg a na délku měřil 70 cm. Dospělému člověku by dosahoval asi do poloviny lýtek.

Podle chrupu patří nově popsaný dinosaurus do čeledi Heterodontosauridae, která se vyznačuje neobvyklou kombinací různě tvarovaných zubů. Stavba chrupu spolu s malými rozměry těla vede vědce k závěru, že šlo o všežravce. Fruitadens haagarorum žil v době pozdní jury asi před 150 miliony let, což znamená, že se potkával například s obrovským býložravým brachiosaurem nebo dravými allosaury.

Nový druh dinosaura popsal časopis Proceedings of the Royal Society B.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme