Dánové si připomínají 800 let od smrti královny Dagmar z rodu Přemyslovců

Středověkou královnu Dagmar zná v Dánsku každý. O prvorozené dceři českého krále Přemysla Otakara I. z prvního manželství a nevlastní sestře svaté Anežky České se toho moc neví. Jisté ale je, že zemřela velmi mladá zřejmě při porodu. O několik set let později se objevily lidové balady, které ji opěvují jako krásnou a šlechetnou. V Dánsku si připomínají 800 let od její smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánsko | Foto: Petr Doleček

Původně česká princezna Markéta se podle balad, které vznikly asi 200 let po její smrti, do Dánska dostala díky sňatku s dánským králem Waldemarem Vítězným údajně v roce 1205 v Lübecku.

V Dánsku je populární zřejmě díky baladám. „Byla opěvována jako krásná a šlechetná, že neustále pomáhala svým poddaným, a zemřela velmi mladá, takže se během svého života nestačila zkazit,“ vysvětlil v Odpoledním Radiožurnálu český velvyslanec v Kodani Zdeněk Lyčka.

„Je trochu paradox, že v Dánsku příliš mnoho lidí neví, že byla českého původu, a zase u nás příliš mnoho lidí neví, že tato královna byla v Dánsku velice důležitá,“ dodal.

Přemyslova dcera Markéta, známá jako dánská královna Dagmar | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Wikimedia Commons, nico- dk

Ve městě Ribe, které je nejstarším dánským městem a kde královna Dagmar údajně umřela, se na její počet chystá bohatý program.

Z Česka byla například pozvána folkrocková kapela Tomáš Kočko a orchestr, která vystoupí dnes večer, žonglující divadlo Kufr z Brna, česko-dánské divadlo Labuť a další. Přijede také předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová s oficiální delegací.

Jiří Chum, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme