David Vávra proměnil muzeum Emila Holuba v interaktivní cestu Afrikou

Památník doktora Emila Holuba v Holicích fungoval desítky let beze změn. Na podzimu roku 2010 proto začala kompletní rekonstrukce. Jejím autorem je architekt a herec David Vávra, který si pro inspiraci dojel přímo do Afriky. Nyní se Africké muzeum otevírá veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Africká vesnice v muzeu

Africká vesnice v muzeu | Foto: Petr Špaček

Památník cestovatele doktora Emila Holuba postavili před 44 lety místní občané Holic. Statická expozice se však postupně „okoukala“ a hlavně školáci zvyklí na moderní interaktivní výstavy se při prohlídkách nudili. Ani budova již nebyla v dobrém stavu.

S nápadem opravit památník a přeměnit jen na muzeum přišel starosta Holic Ladislav Effenberk. V zastupitelstvu argumentoval mimo jiné tím, že sousední vesnice Skuteč staví muzeum obuvi, a Holice tedy nemohou zůstat pozadu.

Město na projekt dostalo peníze z Evropské unie a návrhu expozice se ujal architekt a herec David Vávra, který si za inspirací vydal rovnou do Afriky. Tam prý pochopil, že bez Viktoriiných vodopádů se Holubovo muzeum neobejde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Drahomíra Bačkorová zjišťovala podrobnosti o nově otevíraném Africkém muzeu v Holicích

„Ta energie, která je v tomto přírodním úkazu, ta voda, která se valí dolů, ta tříšť, která vás obestupuje, to je něco tak fantastického, že jsem se snažil tuto atmosféru nějak přenést.“

Provozovatel muzea Vítězslav Vondrouš potvrdil, že voda v umělecky ztvárněných vodopádech bude opravdová: „Tam skutečně poteče voda. Bude vidět, bude slyšet, bude bublat a budeme s ní mít samozřejmě problémy, ale s tím si musíme poradit.“

Emil Holub na lovu antilop. Ilustrace z prvního vydání cestopisu Sedm let v jižní Africe (1880-81) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

David Vávra připravil návštěvníkům skutečně interaktivní zážitkovou prohlídku, která zapůsobí na všechny smysly. Pod padajícími vodopády teče řeka Zambezi, kolem poletují ptáci a před chatrčemi africké vesnice stojí domorodci.

Africké muzeum nabídne prostory, kde se mohou konat přednášky, k tomu oddělení podle jednotlivých Holubových výprav do Afriky, vesničku Savana i venkovní expozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do muzea pozval ve Světě o jedné autor nové interaktivní expozice architekt David Vávra a vedoucí Afrického muzea Marcela Jeřábková

Vítězslav Vondrouš upozorňuje i na raritu: vycpaného lva kapského, dnes už vyhynulý druh. „V rámci světových muzeí je pouze sedm takto zachovalých exponátů,“ podotýká Vondrouš. Podle něj jsou ale nejvzácnějšími exponáty muzea předměty denní potřeby, které používali manželé Holubovi v běžném životě.

Dnes je na programu slavnostní otevření nové expozice, od zítřka bude muzeum otevřené pro návštěvníky.

Milan Kopp, Kateřina Kozmová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme