Devátého května se slaví Den Evropy. Připomíná počátky zrodu Evropské unie

Mnoho zemí dnes, tedy 9. května, slaví takzvaný Den Evropy - tedy něco jako sváteční den Evropské unie. Připomínají si tak významnou deklaraci mezi Francií a Německem, která položila základy dnešní Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Zdroj: ČTK

Den Evropy odkazuje v Evropské unii na 9. květen roku 1950 a takzvanou Schumannovu deklaraci. Tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schumann vyzval k ukončení mnohaletého a velmi krvavého nepřátelství mezi Německem a Francií.

Na základě této deklarace pak vznikla organizace, která spojila německou a francouzskou produkci uhlí a oceli, tedy dvou komodit klíčových pro vedení války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se slaví Den Evropy, vysvětlil zahraniční zpravodaj ČRo Ondřej Houska

V Bruselu svátek připomínají dnem otevřených dveří. Sídla unijních institucí si tak může kdokoli prohlédnout i zevnitř.

„Doporučila bych každému Čechovi, aby sem jel na výlet. Brusel je opravdu nádherný, a když si to spojí s těmi institucemi, udělají si možná objektivnější náhled na unii, než který se všeobecně uznává v Čechách,“ říká Česka Martina, která této možnosti využila.

Od podepsání deklarace vedla k dnešní Evropské unii ještě komplikovaná cesta. Unie, jak ji známe dnes, už není jen rétorika o míru a neválčení, byť to k ní jistě patří. Hlavní částí evropské integrace je ekonomika.

Evropská unie by neexistovala, pokud by něco takového pro její členy nebylo výhodné, a to podle všech ukazatelů je. Vnitřní trh, volný obchod, volná výměna zboží – to je základ evropské integrace, jejíž kořeny sahají právě do 50. let minulého století.

Ondřej Houska, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme