Dinosauři zahřívali vejce v páře

Některé druhy dinosaurů opakovaně navštěvovaly geotermální prameny. Do jejich blízkosti kladli vejce, která pak zahřívala horká pára.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dinosauří vejce

Dinosauří vejce | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, User:Ballista

Býložraví neosauropodi měli podobně jako dnešní migrující ptáci zvláštní místa, na která přicházeli klást vejce. Jedno takové místo teď paleontologové našli v severozápadní Argentině. Objevili v něm pozůstatky 80 hnízd neosauropodů, která ležela rozmístěna v asi třímetrové vzdálenosti od hydrotermálních vývěrů. Stáří nálezu vědci odhadují na přibližně 100 milionů let. Většina hnízd obsahovala 3 až 12 vajec, ale v některých jich vědci spočítali až 35. V takových hnízdech ležela vejce vyskládána ve dvou řadách.

Chemická analýza skořápek odhalila, že vajíčka se vyvíjela po dobu 1 až 2 měsíců v teplotě 60 až 100 stupňů Celsia. Vajíčka byla vybavena tlustou skořápkou, což vědci považují za adaptaci na vývoj v agresivním kyselém prostředí. Průměr vajíček byl 21 cm a tloušťka skořápky se pohybovala v rozmezí od 7,54 do 1,29 mm. S postupujícím časem se působením kyselin skořápka ztenčovala a na konci inkubace ji mládě snadno prolomilo.

Využívání geotermální energie pro inkubaci vajec není zcela výjimečné – podobně jako dávní neosauropodi to dělají hrabaví ptáci taboni Pritchardovi (Megapodius pritchardii) z ostrovů Tonga, kteří svá vajíčka kladou do teplého sopečného popela.

Zdroj: Nature News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme