Dlouhá přítomnost největšího netopýra Evropy

Nové fosilní nálezy ukazují, že největší a nejzáhadnější evropský netopýr se na našem kontinentu vyskytuje už nejméně 10 000 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netopýr obrovský (Nyctalus lasiopterus) | Foto: A.G. Popa-Lisseanu

Netopýr obrovský (Nyctalus lasiopterus) je největší ze všech evropských druhů netopýrů a rozpětí jeho křídel dosahuje až 46 centimetrů. Kromě Evropy obývá také severní Afriku a Asii, ale je velmi vzácný a o jeho životě zatím moc informací nemáme. Nálezy trusu a izotopová analýza tkání netopýrů ze Středomoří naznačují, že netopýr obrovský na rozdíl od svým příbuzných neloví jen hmyz, ale také drobné ptáky - především migrující pěvce.

Netopýr obrovský je mimořádně vzácný i ve fosilních záznamech. K několika málo existujícím fosiliím se nyní zařadily další, které španělští paleontologové objevili při vykopávkách v Barceloně. Podle zprávy z Plataforma SINC ukazují, že druh existoval už v době pozdního pleistocénu před 120 000 a 10 000 let. Podle zprávy geografické území jeho výskytu bylo tehdy mnohem širší než dnes, což podle paleontologů souviselo s rozlohou smíšených lesů, na kterých je netopýr obrovský závislý.

Netopýr obrovský (Nyctalus lasiopterus) - dolní čelist | Foto: Juan Manuel López-García

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme