Dlouhé zotavení po největším vymírání

Na konci období permu zažila Země největší masové vymírání ve své historii. Nové fosilní naleziště ukazuje, že život se z něj vzpamatovával dlouhých 10 milionů let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ichtyosaurus

Ichtyosaurus | Foto: University of Bristol

Příčinou vymírání na hranici permu a triasu před 250 miliony let byly masivní sopečné erupce a devastující globální oteplení, které způsobily vysoké koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. Nesmírně těžké časy dokázal přežít jen jeden z deseti druhů organismů. Hrstka přeživších se však stala základem pro rozvoj biodiverzity v následujícím období triasu. O tom, jak dlouho se život vzpamatovával, svědčí nové paleontologické naleziště Luoping z provincie Jün-nan na jihu Číny.

Paleontologové na něm strávili tři roky, během kterých přemístili mnoho tun kamení. Odměnou je jim asi 20 000 různých fosilií ryb, plazů, měkkýšů, korýšů a dalších živočichů mořského dna. Podle diverzity predátorů – především ryb (např. Saurichthys) a plazů (Mixosaurus, Nothosaurus) - vědci odhadují, že obnovení plně funkčního ekosystému trvalo asi 10 milionů let. Pak ovšem diverzita nejen překonala úroveň z počátku triasu, ale také se přiblížila stavu z doby před hromadným vymíráním.

Zdroj: University of Bristol

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme