Dlouhověkost nebyla výhodou moderních lidí

Průměrná délka života neandrtálců byla stejná jako u moderních lidí, a nemohla tudíž přispět k jejich zániku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Homo neanderthalensis | Foto: public domain

Profesor Eric Trinkaus, antropolog z Washingtonské univerzity, zkoumal mortalitu v řadách moderních a pozdních archaických lidí. Obě skupiny v různých oblastech po cca 150 000 let koexistovaly. Výsledky studie ukazují, že poměr jedinců ve věku mezi 20 a 40 lety a těch, kteří žili déle než 40 let, byl u moderních lidí a neandrtálců přibližně stejný. To znamená, že lidé z obou skupin se v průměru dožívali prakticky stejného věku.

Staří příslušníci tlup archaických lidí se na fosilním záznamu nacházejí jen vzácně. Někteří antropologové se proto domnívali, že právě tady může ležet jedna z příčin zániku neandrtálců. Pokud by průměrná délka jejich života byla kratší než u moderních lidí, logicky by se ocitli v nevýhodě. Studie profesora Trinkause však ukazuje, že pokud měli moderní lidé nad neandrtálci demografickou převahu, spočívala spíš ve vyšší plodnosti a nižší úmrtnosti dětí.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme