Do Hradozámecké noci se poprvé připojuje i Valdštejnský palác, sídlo Senátu

Projít si hrady a zámky trochu netradičně v nočních hodinách bude možné právě dnes. Už počtvrté se památky otevřou v rámci Hradozámecké noci. Letos se do ní zapojilo přes 70 objektů z celé České republiky. Poprvé se připojuje také pražský Valdštejnský palác.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác, sídlo Senátu | Foto: Senát PČR

Valdštejnský palác, současné sídlo Senátu, nechal vybudovat Albrecht z Valdštejna, na vybavení a zařízení rozhodně nešetřil. Sídlo slavného vojevůdce prý mělo zastínit i Pražský hrad. Velkolepě působí prostory i dnes.

„Hlavní sál. Na stropě se nechal vymalovat Valdštejn jako bůh slunce. S hvězdou nad sebou,“ popisuje průvodkyně Marie Kouřilová. „Když mu Johannes Kepler dělal první horoskop, napsal tam, že se jedná o člověka zlého, sobeckého, sebestředného. Byl to výčet samých špatných vlastností,“ doplňuje Kouřilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Valdštejnském paláci natáčela redaktorka Eva Rajlichová

Stejně jako její kolegové se pilně připravuje na Hradozámeckou noc, provádět budou všichni v dobových kostýmech, na což se paní Kouřilová prý těší. „Je to dvoudílný kostýmek zelené barvy se sámečky na halence a dlouhá široká sukně. K tomu budu mít parádní klobouček,“ upřesňuje.

Ve Valdštejnském paláci je celá řada unikátních detailů. V Rytířské síni třeba tapety z telecí kůže, na jedné z chodeb zas drobné, velmi současně vypadající malůvky. „Původní grafity, jak kdysi čmárali po zdech,“ doplňuje Kouřilová.

Noc otevřených dveří
Dnes od 19 do 23 hodin
Poslední prohlídka ve 22:30
Vstup zdarma

Noční procházku budou zpříjemňovat i ukázky dobových tanců nebo v každou celou hodinu i cvičení Valdštejnovy gardy. „Většina programu se bude odehrávat vevnitř. Přesto ale doufáme, že bude počasí příjemné, protože právě na nádvoří bude probíhat výcvik gardy. Byli jsme šermíři upozorněni, že je pro ně mokrá dlažba nebezpečná a může dojít k uklouznutí. Takže doufáme, že bude sucho a nebude pršet,“ dodává vedoucí tiskového odboru Senátu Pavlína Heřmánková.

Hradozámecká noc otevře po setmění brány 60 památek. Centrem se letos stane hrad Rožmberk

Číst článek

O dny otevřených dveří má veřejnost velký zájem. Průměrně se přijde podívat okolo dvou tisíc lidí. Stejný počet návštěvníků v historickém Valdštejnském paláci čekají i během Hradozámecké noci.

Valdštejnský palác, sídlo Senátu | Foto: Senát PČR

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme