Do Nového Strašecí se na den vrátil vzácný originál hlavy Kelta

Do Nového Strašecí na Rakovnicku se dnes vrátil originál opukové hlavy Kelta. Přes 2000 let stará památka bude až do 22 hodin vystavená v tamním muzeu. Je to téměř na den přesně 68 let od jejího nálezu v nedalekých Mšeckých Žehrovicích. Vystavení keltské hlavy doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Originál 2000 let staré opukové hlavy Kelta | Foto: Jana Káninská

Opukovou hlavu Kelta přivezli do Nového Strašecí brzy ráno ozbrojení těžkooděnci. Po celý dne jsou v akci desítky policistů i pracovníci bezpečnostní agentury.

Keltská hlava si zvýšenou péči zaslouží, říká kurátor archeologických sbírek Národního muzea Pavel Sankot.

„Je skutečně předmětem, který požívá toho nejvyššího stupně ochrany, a pokud dojde k jeho vystavování v rámci nějakého výstavního projektu, tak se jedná o zcela mimořádnou záležitost. Dovolil bych si to možná srovnat s korunovačními klenoty,“ řekl Pavel Sankot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Káninské z převozu vzácné hlavy Kelta do Nového Strašecí ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Archeoložka Kateřina Blažková, která se hlavou keltského druida dlouhodobě zabývá, ji teď viděla poprvé na vlastní oči, což označila za silný zážitek. S kopiemi se podle ní originál vůbec nedá srovnat.

„Sice v Evropě existuje těchto plastik několik desítek, ale žádná není takto esteticky zpracovaná do detailů, a opravdu žádná nemá tajemnou dírku ve vousech,“ vysvětlila.

Keltskou hlavu přivítal v Novém Strašecí skotský dudák a expozice se v poledne otevřela i pro veřejnost.

Podle Kateřiny Blažkové byla keltská hlava vystavena pouze v letech 1958 a 2008 v Národním muzeu. V Novém Strašecí je vystavena poprvé v historii a nejspíš také naposled.

Po výstavě se hlava Kelta opět vrátí do depozitáře Národního muzea v Terezíně a na její další vystavení v České republice si zájemci počkají nejméně čtyři roky.

Jana Káninská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme