Doklad neolitického kanibalismu?

Žili před 7000 let v Německu kanibalové? Francouzští archeologové se domnívají, že ano a že pro to mají důkazy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trepanovaná lebka z období neolitu

Trepanovaná lebka z období neolitu | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Paul Jasmin

V období neolitu se v Evropě začalo rozmáhat zemědělství, ale některým skupinám lidí to možná nebránilo v praktikování kanibalismu. Zatím jediný přesvědčivý důkaz neolitického kanibalismu pochází z Francie a je starý asi 6000 let. Tým francouzských archeologů se ale domnívá, že stopy velmi rozsáhlého kanibalismu se nacházejí také na pohřebišti v německé vesnici Herxheim. V roce 1996 zde bylo objeveno velké množství lidských kostí. Archeologové tvrdí, že zářezy na dlouhých kostech, stopy po oddělování žeber od páteře i násilně otevřené lebky svědčí o tom, že lidé byli snědeni. Některé z kostí lidé zřejmě roztříštili, aby se dostali k morku. Vrypy na čelistech zase ukazují na vyříznutí jazyka.

Podle archeologů kanibalové v době před 7000 až 7500 let snědli asi 500 lidí. Jiní odborníci s tím nesouhlasí a tvrdí, že poškození kostí se dá vysvětlit i jinak - kupříkladu pohřebními rituály. Autoři studie tvrdí, že někteří z údajně snědených lidí mohli být zajatci, kteří byli přivedeni z velké dálky. Pokud tomu tak je, mohla by o sporném kanibalském objevu rozhodnout izotopová analýza, podle které se dá zjistit místo, ze kterého lidé pocházejí.

Zdroj: Science News, Antiquity

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme