Donští kozáci v historických uniformách míří do Francie, celou cestu pojedou na koních

Od Moskvy v těchto dnech míří k běloruským hranicím 23 donských kozáků v historických uniformách na donských koních. Jejich cílem je Fontainebleau poblíž Paříže, někdejší sídlo císaře Napoleona. Plánují projet Běloruskem, Litvou, Polskem a Německem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Kutuzov v bitvě u Borodina, Anatolij Pavlovič Šepeljuk, 1952

Michail Kutuzov v bitvě u Borodina, Anatolij Pavlovič Šepeljuk, 1952 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Jízda je součástí blížících se oslav bitvy u Borodina, kde se 7. září 1812 střetla francouzská armáda s ruským vojskem. Rusové tehdy pod vedením maršála Kutuzova porazili Napoleona.

Někteří účastníci jízdy jsou přímými potomky kozáků, kteří před dvěma sty lety u Borodina bojovali. Podle Libora Dvořáka, odborníka na Rusko a komentátora ČRo 6, však mnohem větší přínos kozáků spočívá v jejich aktivitách po bitvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu kozáků v boji Rusů proti Napoleonovi mluvil ve Světě o třetí odborník na Rusko a komentátor ČRo 6 Libor Dvořák

„Myslím, že daleko významnější byla role, kterou sehrávali v partyzánské části války, kdy pronásledovali zbytky napoleonské armády spolu s různými uskupeními Rusů, kteří žili při té smolenské silnici,“ vysvětluje Libor Dvořák.

Kozáci v současnosti fungují jako ozbrojená složka ruského státu, a to na základě dekretů bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva.

Alexandr Tkačev, gubernátor Krasnodarského kraje, kde se v roce 2014 uskuteční zimní olympiáda v Soči, začátkem srpna vyvolal rozruch oznámením, že úřady nasadí kozácké hlídky proti migrantům ze sousedních ruských oblastí.

Vladimír Kroc, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme