Dřeváky, hlad a 1500 kilometrů pěšky. To byl únos Čechoslováků v Angole

Dnes uplyne 30 let od únosu 66 Čechoslováků v Angole. Naše republika tehdy v občanské válce podporovala i vojensky levicové hnutí MPLA proti západu nakloněné skupině UNITA. Unesení se ale podíleli na obnově země: pomáhali stavět celulózku. Byli mezi nimi zdravotníci, ale i jejich rodiny včetně 21 dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Sazeček bloudí ve snách Afrikou ještě 30 let po únosu v Angole

Lubomír Sazeček bloudí ve snách Afrikou ještě 30 let po únosu v Angole | Zdroj: ČTK

Československý rozhlas o únosu informoval až o tři dny později.

V tu chvíli ještě nikdo netušil, že skupina urazí Afrikou na 1500 kilometrů pěšky a další tisíc přejede auty. Ženy a děti se dostaly na svobodu už 30. června, muži ale strávili v zajetí více než rok. Náročný pochod popsala tehdy lékařka Eva Hudečková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Únos Čechoslováků v Angole připomíná Ondřej Bouda

„Bylo období dešťů. První potíže prakticky vzápětí, protože jsme vyšli v naprosto nevhodné obuvi, nevěděli jsme, kam jdeme a neměli jsme boty. A Ivoš Kocián absolvoval skoro celou cestu v dřevěných pantoflích. Takže nebyly boty,“ vzpomíná Marie Hudečková a pokračuje:

„Hned první den nachlazeni. Vzápětí na to přišly průjmy.“

A třeba Lubomíru Sazečkovi se dodnes zdává, jak bloudí Afrikou.

„Ten hlad je tak obrovský, že jste schopen třeba připravit o podíl jídla dejme tomu i svého syna,“ říká Lubomír Sazeček.

Přesto měla rukojmí oproti dnešku štěstí. Povstalecká skupina UNITA si chtěla zlepšit svoji pověst, a tak se o ně v rámci možností starala a při pochodu zemřel pouze jeden z nich.

Na osvobození Čechoslováků se podílela řada lidí od belgického novináře Jeana Wolfa až po poslance Evropského parlamentu a československého exulanta Jiřího Pelikána.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme