Družicové snímky odhalily v Egyptě 17 zaniklých pyramid

V Egyptě bylo pomocí infračervených družicových snímků nalezeno 17 zaniklých pyramid. Věci nalezené uvnitř museli odborníci převézt, protože hrozí nebezpečí zhroucení pyramid. Vedle 17 pyramid se díky novým technologiím podařilo najít na tomto území také přes tisíc hrobek a tři tisíce starověkých osad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cheopsova pyramida v Gíze | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Alex lbh

„Zejména významný je způsob, jakým byl tento objev dosažen. To znamená dálkové snímkování Země pomocí satelitních družic,“ uvedl ředitel Českého egyptologického ústavu UK Ladislav Bareš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Českého egyptologického ústavu UK Ladislav Bareš mluví o novém nálezu v Egyptě ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Dodal, že tento způsob není nicméně v egyptologii úplně nový, používá se už řadu let, přinejmenším deset nebo patnáct.

„Snímkování v infračerveném spektru umožňuje detailněji nebo z jiného pohledu poznat strukturu památek, které se skrývají pod zemí, takže umožňuje do značné míry odhalit různé materiály, různé vlastnosti materiálů, které potom nejsou na povrchu vidět, a to je samozřejmě velice cenné. Všechno to spadá do takzvaných nedestruktivních metod, které jsou cenné tím, že umožňují velice zrychlit a zpřesnit místa budoucího významu,“ vysvětlil Ladislav Bareš.

Díky těmto metodám se podle jeho slov podařil objevit například systém starých cest, tedy přístupových cest, kterými staří Egypťané chodili do hrobek a jiných dalších památek na pohřebišti, a tím i odhalit význam jednotlivých staveb a do určité míry je přesněji datovat.

Objevené pyramidy se podle Ladislava Bareše stavěly ve třetím a na počátku druhého tisíciletí před Kristem, takže jde o památky staré přibližně čtyři tisíce let nebo o něco více.

Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme