Dva britští staříci restaurují bombardér z 2. světové války na památku padlého bratra

Dva osmdesátiletí britští bratři chystají leteckým fanouškům prvotřídní senzaci. Už řadu let restaurují na památku svého padlého bratra slavný čtyřmotorový bombardér typu Lancaster. Stroj by už brzy mohl být letuschopný. Na celém světě jsou přitom jen dva lancastery, které ještě létají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další nádherný kousek, britský čtyřmotorový bombardér Avro Lancaster. Let v tomto stroji patřícímu Battle of Britain Memorial Flight, si během výcviku v RAF vyzkoušel i princ William | Foto: Jiří Hošek

Pro Freda a Harolda Pantonovi byl jejich starší bratr Chris vším. Když tehdy 19letého poručíka sestřelil v roce 1944 u Norimberka německý stíhač, nechtěli se bratři s touto skutečností smířit.

Dlouho po válce investovali veškeré peníze za svého zemědělského podnikání do koupě někdejší letecké základny East Kirkby a pak i zašlého čtyřmotoráku Lancaster. Tím vším chtěli zachovat památku padlého bratra.

Součástky sháněli oba důchodci, dnes ve věku 79 a 81 let, doslova po celém světě. Jen za opravu každého z motorů Rolls-Royce Merlin dali v přepočtu přes 4 miliony korun.

Poslední motor dostali před několika dny. Bez jakékoli státní dotace by krasavec pojmenovaný ‚Just Jane‘ mohl už brzy vzlétnout.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme