Dvacáté výročí odchodu nevítaných hostů

Před 20 lety, tedy 26. února 1990, podepsali tehdejší ministři zahraničí Československa a Sovětského svazu Jiří Dienstbier a Eduard Ševarnadze v Moskvě smlouvu o odsunu sovětských vojsk z naší republiky. Sovětská armáda ukončila 23 let trvající "dočasný pobyt". V souvislosti s ním přišly o život skoro tři stovky Čechů a Slováků a tisíce jich bylo zraněno. Ekologické škody se dosud nepodařilo úplně odstranit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srpen 1968 v Ústí nad Labem

Srpen 1968 v Ústí nad Labem | Foto: Muzeum města Ústí nad Labem

V roce 1945 vítali Češi sovětské vojáky jako hrdiny. Kdo tehdy mohl tušit, že se v srpnu 1968 vrátí v roli okupantů. Zatímco se ostatní armády Varšavské smlouvy stáhly, sovětská zůstala. V říjnu 1968 s tím souhlasilo tehdejší Federální shromáždění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historické zvukové záznamy z roku 1945 a 1968

"Tanky nakládali v Lysé, takže nádraží bylo uzavřeno jen pro ně. Poté projížděli okolo nás rozděleni do tří proudů. Člověk si zvykl. Strach jsme měli i neměli, různě," vzpomíná dnes 85letá Vlasta Šulcová na přítomnost sovětských vojáků v Milovicích, kde sídlilo velitelství střední skupiny sovětských vojsk. Vzniklo tam celé sovětské město s tisíci byty.

Původně dočasný pobyt sovětských vojáků se začal protahovat. Nakonec se stali nevítanou, ale takřka samozřejmou součástí běžného života v Československu.

"U našeho domu zbourali kousek zdi. Pak přišli asi tři vojáci a zeď opravili. Namazala jsem housky, uvařila čaj a pozvala je. Když přišli do bytu, jen se dívali, všechno je překvapovalo. Bála jsem se je pozvat. Kdyby přišel nějaký důstojník, mohl by je potrestat," popisuje Vlasta Šulcová.

Všechno se změnilo až v listopadu 1989, kdy byla z trezoru vypuštěna stará písnička se stále aktuálním obsahem - Dobře míněná rada, známá spíš pod názvem Běž domů, Ivane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobře míněná rada (Běž domů, Ivane), interpret Jaromír Vomáčka, vydal Supraphon v roce 1968

"V Moskvě u Ševarnadzeho jsem rovnou řekl, že musíme nejprve dojednat odchod sovětských vojsk," říká tehdejší ministr zahraničí Jiří Dientsbier. "Ševarnadze to chápal. Jenže tehdy tam seděli byrokrati a ti jen koukali, co si to vlastně dovolujeme. Postupně se ukazovalo, že největší problém je s vojáky. Oni totiž nevěděli, co s nimi. Nakonec se došlo ke kompromisu - bojové jednotky odejdou do 30. června 1990 a ostatní o rok později - a smlouva byla hotová."

Na odsun 127 tisíc vojáků a jejich rodinných příslušníků dohlížela parlamentní komise, kterou vedl poslanec Michael Kocáb. Často docházelo ke konfliktním, ale i vtipným situacím.

"Při odsunu vznikl požadavek, že bychom se měli se sovětskými vojáky loučit a dát jim dárkové balíčky s pomeranči. V komisi jsme projednávali, jestli je možné, abychom jim za dvacetiletou okupaci dávali pomeranče. Komise dárkové balíčky nakonec neschválila," usmívá se Michael Kocáb.

O tématu chystá obsáhlejší materiál také Český rozhlas Leonardo.

Poslední železniční transport Sovětské armády opustil československé území 21. června 1991.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvacáté výročí odchodu nevítaných hostů

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme