Dvounozí dinosauři „máchali rukama“

Pštrosi jsou velmi výkonní běžci a mechanika jejich běhu má podle německých vědců hodně co říct o pohybu dinosaurů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pštros | Foto: Comstock Images

Křídlům nelétavých pštrosů vědci obvykle připisují jen signalizační nebo termoregulační účely. Dlouhodobé pozorování pštrosů, počítačové modelování a experimenty ve větrném tunelu ale naznačují něco jiného: křídla nelétavých ptáků ovlivňují aerodynamiku a a rychle běžící ptáci je aktivně využívají především při zastavení, zatáčkách a úhybných manévrech. Autory studie jsou vědci ze Senckenbergova výzkumného ústavu ve Frankfurtu a z Antverpské univerzity. Její výsledky naznačují, že podobně jako pštrosi mohli své přední končetiny využívat i jejich dávní předkové – tedy dvounozí dinosauři.

Zvýšení stability a manévrovatelnosti by podle vědců ocenily především velké a rychlé druhy, jako byl například osmimetrový Gigantoraptor. Paleontologové předním končetinám dvounohých dinosaurů připisovali jen takové funkce jako lapání hmyzu, šplhání po stromech či strhávání kůže z ulovené kořisti. O novém pohledu na dinosauří „ruce“ budou němečtí vědci dnes referovat na konferenci Society for Experimental Biology, která se koná v Praze.

Zdroj: Society for Experimental Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme