Fantazie! Užasl Masopust. Když hraje Brazílie doma, vzduch je nabitý fotbalovou vášní

Když se řekne „Brazílie", ozvěnou se nese „fotbal". A opačně. Ne všichni Brazilci jsou fotbalem posedlí a mnozí ho i nenávidí, protože kvůli přípravám pořadatelství mistrovství světa přišli o své domovy. Ale u většiny z nich není brazilská láska k fotbalu mýtem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilci a fotbal-nehynoucí láska | Foto: Jan Kaliba

Tahle vášeň je reálná a naposledy naplno propukla před několika hodinami po vítězství Brazílie 3:0 nad Japonskem v zahajovacím zápase Konfederačního poháru.

Uši vnímají jednotné povzbuzování, oči jsou oslněné všudypřítomnou žlutí. Jinou barvu oblékl mezi sedmdesáti tisíci lidí na národním stadionu v hlavním městě Brasilia málokdo. Tak vypadá brazilská fotbalová posedlost, když se otevře v celé své kráse. Tak jako se to teď přihodilo Josefu Masopustovi.

"Je to fantazie. Já jsem vždycky věděl, že Brazilci a fotbal to je jedna rodina. Ovšem co vidím dneska, to předčilo celé mé očekávání. Nádherný zážitek," přikyvuje česká legenda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kaliba, Brazilská vášeň

V čestné lóži si fotbal po brazilsku užívají i další dva vicemistři světa z roku 1962, s Klubem přátel Josefa Masopusta přijeli ještě Josef Jelínek a Jozef Štibrányi.

"Popsat slovy se to nedá, člověk to musí zažít. Do konce života máme zážitek. Až o tom doma povyprávím, tak mě můžou dát do truhly," usmívá se Štibrányi.

Takový zážitek nezevšední ani Brazilcům. Zvlášť když je už po třech minutách hry rozvášní krásnou ranou a nádherným gólem jejich největší miláček Neymar.

Josef Masopust sleduje utkání Brazílie-Japonsko pozorným a kritickým okem | Foto: Jan Kaliba

"Když hraje Brazílie, tak se nekontroluju. Nefandím žádnému týmu, nežiju každý den fotbalem, ale když hraje národní mužstvo, zapomenu na všechny problémy, překonám je a nechám se pohltit hrou. Fotbal, to jsme my. Máme ho opravdu v srdci," říká fanynka Daniela, oblečená jak jinak než do kanárkově žlutého stejnokroje.

Zahrát si doma je pro krajánky radost

Se stejným entusiasmem přistupují k zápasům národního mužstva doma v Brazílii i samotní hráči. Zvláště ti, kteří už odešli za obživou do Evropy.

"Brazilské lidi miluju, moc rád hraju fotbal tady ve své zemi. Tenhle turnaj i mistrovství světa, které hostíme příští rok, to je pro mě obrovská šance. Hraju pořád jen v Evropě a tohle je úžasná možnost užít si fotbal tady doma před vlastním publikem," libuje si obránce Chelsea David Luiz. A na téhle omračující idyle se nic nezmění, dokud budou Brazilci vyhrávat.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme