Faraon Ramesse III. byl zavražděn, tvrdí vědci. Objevili na jeho krku řeznou ránu

Vědcům se po třech tisícovkách let podařilo vyřešit jednu staroegyptskou „detektivku“. Byla to vražda, napsali o smrti posledního z velkých faraonů Ramesse III. Atentátníci prý tomuto vládci z dvacáté dynastie prořízli hrdlo. Oběť nepřežila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní podoba chrámu v Karnaku

Dnešní podoba chrámu v Karnaku | Foto: Wikimedia Commons

K závěru o vraždě Ramesse III. došel tým italských paleopatologů, kteří v káhirském muzeu zkoumali faraonovu mumii a také údajné ostatky jeho vzpurného syna, prince Pentávereta.

Sedm centimetrů dlouhou řeznou ránu pod faraonovým ohryzkem mumie Ramesse III. odhalil tomograf.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Ramesse III. přiblížil zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Rána dosud nebyla k vidění. Byla pod mumiovým obinadlem a dřívější vědci se báli obinadla sundat, protože měli pocit, že by se tkáň, kterou obvazy kryly, mohla rozpadnout. Dnešní věda pokročila dále, obvazy se mohly sejmout, tkáň mohla být prozkoumána tomografem a ten ránu odhalil.

Je to posun. Například v roce 1997, když psal známý egyptolog Christian Jacq knihu Egypt velkých faraonů, která vyšla o pět let později i v Čechách, uvedl, že na těle Ramesse III. žádné zranění nebylo.

O události existují historické písemné záznamy. Turínský královský papyrus uvádí, že 1155 př. n. l. se Ramesse III. pokusili zabít členové jeho harému a že to byla součást palácového převratu. Nevědělo se však, zda se atentát povedl.

Ví se jen, že spiknutí bylo odhaleno. Nyní se zdá, že zřejmě však až ve chvíli, kdy byl atentát dokončen a kdy byl faraon Ramesse III. po úspěšných 31 letech vlády zabit.

Spiknutí se zrodilo v harému, kam posílali spojenci egyptského faraona své dcery. Možné vysvětlení spiknutí je, že jedna z žen, jak to tak bývá v polygamních rodinách, měla pocit, že její syn by se měl stát následníkem trůnu.

Zapletena do atentátu prý byla jedna z faraonových dvou známých manželek a korunní princ Pentáveret.

Spiklencům byly uřezány uši a nosy

Čtyři hlavní viníci spiknutí byli odsouzeni k trestu smrti, měli spáchat sebevraždu, ostatním viníkům byly uřezány uši a nosy.

Papyrus zmiňuje také jednu zajímavou podrobnost, a sice, že zvláštní soudci, kteří vyšetřovali podezřelé, se nechali svést harémovými dámami a později tak sami usedli v roli obžalovaných před soudem.

Ramesse III. nastoupil na trůn asi v roce 1185 př. n. l. po svém otci Setnachtovi v době, kdy byl Egypt oslabený a ohrožovaly jej sousední národy. Ramesse III. se projevil jako moudrý panovník a zemi naposledy sjednotil. Měl vojenské schopnosti a za jeho vlády vznikly významné stavby v Karnaku, Luxoru či Džametu. Zemřel kolem roku 1153 nebo 1155 př. n. l.

Jeho syn Ramesse IV. dohlédl na to, aby byl soud se spiklenci doveden ke zdárnému konci. Když ale viděl, kolik lidí ve vysokých funkcích je do spiknutí zapojeno, vyhlásil v den své korunovace v Amonově chrámu všeobecnou amnestii.

Milan Slezák, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme