Faraon Tutanchamon zemřel zřejmě po srážce s vozem, tvrdí britští vědci

Britští vědci odhalili nové okolnosti smrti egyptského faraona Tutanchamona, který zahynul v roce 1323 před Kristem ve věku 19 let. Z nových expertiz vyplývá, že faraon zemřel pravděpodobně po srážce s vozem. Odborníci také zjistili, že faraonova mumie po uložení do hrobu ohořela, za což podle nich mohla chemická reakce balzamovací směsi uvnitř sarkofágu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tutanchamonova maska

Tutanchamonova maska | Foto: MykReeve

Teorie o tom, že s faronovým úmrtím nějak souvisí vůz, nejsou nové. Vědci je však nyní upřesnili.

„Už před několika lety se díky novým technologiím, především snímkování mumie, podařilo přijít s názorem, že Tutanchamon zemřel několik dní poté, co spadl z bojového vozu. Těžce si pohmoždil nohu a hrudní oblast,“ říká ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK Miroslav Bárta

„Teď jsme svědky toho, že tato teorie se nadále rozpracovala. Už se nevychází z toho, že by z vozu spadl, ale počítá se s tím, že do něj vůz vrazil a na následky toho zranění faraon zemřel. Já jsem ale tu studii ještě nečetl, tak nevím, jaké nové argumenty se podařilo kolegům najít.“

K závěru, že Tutanchamonova mumie ohořela v hrobce v důsledku špatného balzamování, je český egyptolog spíše skeptický.

„Byl by to dost ojedinělý úkaz, já si nejsem vědom toho, že by něco takového bylo ze starověkého Egypta objektivně doloženo. Rozhodne, jaké argumenty vědci mají. Nedají se vyloučit ani jiné vlivy, události, ke kterým mohlo dojít stovky či tisíce let po uložení do hrobu,“ soudí.

Tutanchamon vládl Egyptu jen asi deset let, přesto dnes patří k nejznámějším egyptským faraonům.

„Samozřejmě si takovou slávu nezaslouží. Ale jeho hrobka, byť byla dvakrát vykradená, se jako jedna z mála hrobek starověkého Egypta zachovala téměř kompletně v té podobě, v jaké byla zřízena,“ vysvětluje faraonovu popularitu Miroslav Bárta.

Tutanchamonova hrobka, pohřební komora - současný stav | Foto: Milan Zemina

Jan Richter, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme