Fénické amfory se pečetily pryskyřicí

Tým španělských chemiků a archeologů prokázal, že staří Féničané pečetili hrdla svých amfor pryskyřicí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fénické amfory se pečetily pryskyřicí

Fénické amfory se pečetily pryskyřicí | Foto: Gimeno et al.

Antické město Lixus založili Féničané nedaleko dnešního marockého města Larache. V jeho ruinách našli archeologové z Valencijské univerzity 2000 let starou amforu se zbytky pečeti, která kdysi hermeticky uzavírala hrdlo. Dostali tak jedinečnou šanci zjistit, jaký materiál Féničané používali k zapečetění svých amfor.

Amforu zřejmě uzavírala zátka ze dřeva nebo korku, která se nedochovala, a pravděpodobně také keramické víčko, jehož zbytky archeologové našli nedaleko samotné amfory. Hrdlo amfory utěsňovala substance, jejíž složení zkoumali chemikové z Valencijské univerzity třemi různými analytickými metodami. Zjistili, že substanci tvoří směs terpenových organických sloučenin, která odpovídá složení borovicové pryskyřice.

Amfory (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Ad Meskens

Amfora také obsahovala fragmenty kovu, které jsou podle odborníků pravděpodobným důkazem jejího druhotného použití. Primárním účelem amfor bylo uchovávání vína nebo nasolených potravin. Starší amfory se ale zřejmě využívaly také ve slévárnách, kde po zapečetění chránily kusy železa před korozí.

Zdroj: FECYT

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme