Fotbal se hrál i za války v terezínském ghettu, ukazuje unikátní výstava

Řada reprezentačních týmů blížícího se evropského fotbalového šampionátu na Ukrajině a v Polsku chce symbolicky navštívit bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi. Fotbalu se věnuje i nově otevřená výstava v izraelském památníku, která představuje tento sport v prostředí koncentračního tábora Terezín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oded Breda vyjmenovává jednotlivé terezínské fotbalisty. Byl mezi nimi i jeho strýc

Oded Breda vyjmenovává jednotlivé terezínské fotbalisty. Byl mezi nimi i jeho strýc | Foto: Břetislav Tureček

„Většina lidí, kteří tam přišli, byla z Českých zemí a dalších koutů střední Evropy. Ve volném čase si tam mohli pěstovat i své koníčky. Netušili, že jich většina skončí ve vyhlazovacích táborech. Takže v bídných podmínkách hráli divadlo, pořádali koncerty a mohli i sportovat,“ vypráví Oded Breda, který v Izraeli šéfuje památníku Bejt Terezín a v Česku chce osobně upozornit na tuto polozapomenutou historii.

„Tohle je výstava nazvaná Liga Terezín – mládež a sport v terezínském ghettu. Chtěli jsme tím přitáhnout pozornost mladých. Když jim řekneme, že i za holocaustu se hrál fotbal, jsou překvapení. Fotbal samozřejmě v Terezíně zdaleka nebyl tou nejdůležitější věcí, ale právě od fotbalu se můžeme odpíchnout k těm vážným věcem, které se v ghettu děly,“ vysvětluje šéf památníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu věnovanou sportu v terezínském ghettu navštívil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Leckoho prý může překvapit, na jak vysoké úrovni se v přestupní stanici nicnetušících Židů na cestě do plynových komor fotbal hrál.

„Zakládali týmy, šili si dresy a pořádali celé soutěže. Mnozí hráči byli před válkou profesionálními fotbalisty. Tady vidíte tabulku dvanácti týmů, které hrály první ligu. Kluby se jmenovaly třeba Kuchaři nebo Elektrikáři, Hagibor Praha, ale také Pragovka nebo Vídeň. Dokonce byly v Terezíně reprezentační zápasy lidí svezených z Moravy proti těm z Čech,“ uvádí Oded Breda.

Podle něj má tato historie hodně co sdělit i lidem, kteří už se nemohou dočkat blížícího se evropského šampionátu.

„Vždycky říkám, že za války byl fotbal v holocaustu, teď ale bohužel často vidíme holocaust ve fotbale. Mám na mysli antisemitismus a rasismus, které jsou na stadionech pořád přítomné. A kam to vede, se lidé mohou přesvědčit právě tady!“ dodává šéf památníku Bejt Terezín v Izraeli.


Fotbal se hrál i v koncentračním táboru Terezín, čehož nacisté využívali k vlastní propagandě

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme