Fotbaloví vicemistři světa z Chile nadchli i legendární Čáslavskou

Před jedenácti lety se stala Věra Čáslavská historicky druhou Sportovní legendou České republiky. Letos stála slavná gymnastka v podobný okamžik na pódiu znova. Přivítala v síni slávy českého sportu fotbalisty, kteří v roce 1962 vybojovali stříbrné medaile na mistrovství světa. A vůbec nešlo o jenom o oficialitu nebo studené zdvořilostní setkání. Pro legendy ze šampionáty z Chile to byl večer plný radosti a dojetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhlášení cen Sportovec roku 2012, fotbalisté cz Chile 1962 | Foto: Filip Jandourek

"Jsem moc šťastná, že můžu vyhlásit naše největší borce za prestižní cenu Emila Zátopka. Jsou to naši fotbalisté z roku 1962," vyhlásila legendární Věra Čáslavská Sportovní legendy.

Na pódium v pražském hotelu Hilton přišli postupně Jan Lála, Jozef Štibrányi, Adolf Scherer, Josef Jelínek, Václav Mašek, Vladimír Kos, Titus Buberník, Josef Kadraba a Josef Masopust. Všech devět bývalých reprezentantů je unešených a dojatých z nekončícího potlesku publika.

Kouzelné chvíle začínají ale už před tím. To když se ve Francii čtyřicet let žijící nejlepší střelec týmu ze šampionátu v Chile Adolf Scherer po desetiletích potkává s Josefem Masopustem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbaloví vicemistři světa z Chle 1962 jsou českými Sportovními legendami

"Jsem rád, že tě vidím." ... "Já taky, vždycky se ptám, a co Dolfi?" ... "Vždycky jsem říkal, že jsi pro mě byl otec ve fotbale." ... "A ty můj dobrý syn." ... "Konečně!"

Jiné vicemistry světa zpřed půl století zase okouzlí možnost setkat se s hvězdami současného sportu. Útočník Jozef Štibrányi s vnukem se fotí s vítězi Davisova poháru Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem nebo olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou.

"Ráda se vyfotím." .... "Držíme vám palce, rodinné album se nám roztrhne," směje se Jozef Štibrányi a přeje potěšené Barboře Špotákové hodně štěstí v osobním životě. "Až to bude, budeme s vámi, ať se vám daří."

"Chilané" vzpomínali až do rána

Tisková konference Sportovec roku 2012, Josef Masopust a Adolf Scherer | Foto: Filip Jandourek

Ale to už v salónku vyhrazeném vicemistrům světa začala spontánní zábava. V hlavní roli devět stříbrných medailistů z Chile v čele s Josefem Masopustem a jejich vyhlašovatelka Věra Čáslavská.

"Takové akce si většinou neužívám, ale dneska jsem měl radost z toho, že jsem nebyl sám a že nás bylo víc, zbytek mužstva, který překonal válku s mloky," říkal Věře Čáslavské Josef Masopust.

"Škoda, že máte jen mikrofon a ne obraz. Protože kdybyste vzal tyhle kluky jednoho po druhém, co jsou tady kolem kulatého stolu, jeden je krásnější než druhý. Fakt, neuvěřitelné," žasne legendární gymnastka.

Věra Čáslavská má pravdu, stříbrní "Chilané" jsou stále ve formě, v hotelovém lobby si šest z nich vášnivě povídá a vzpomíná ještě ve čtyři hodiny ráno. Baví se královsky. Jen v jeden okamžik zábavu přeruší znechucené mávnutí rukou. Z Fotbalové asociace se jejich slavné chvíle nikdo nezúčastnil.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme