Fotbalový stadion, kde začal Konfederační pohár, je zároveň solární elektrárnou

Stál nehoráznou sumu peněz a Brazilcům to hodně vadí, protože jejich životní náklady se rok před mistrovstvím světa neustále zvyšují a ve školách a nemocnicích finance chybějí. Ale v jiném ohledu je obnovený fotbalový stadion Maného Garrinchi v hlavním městě Brasilia naopak velmi úsporný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estadio Mané Garrincha, přepychově zrekonstruovaný stadion v Brasilii

Estadio Mané Garrincha, přepychově zrekonstruovaný stadion v Brasilii | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Stavba, uvnitř které brazilská reprezentace porazila na úvod Konfederačního poháru 3:0 Japonsko, se může stát prvním fotbalovým stadionem, který získá certifikát světové Rady pro šetrné budovy.

Brazilští fanoušci přišli povzbudit své mužstvo na stadion, který stál v přepočtu 15 miliard korun a je nejdražší sportovní stavbou v historii země.

"Ve spěchu, v jakém se některé stavby staví, dochází bez kvalitních výběrových řízení ke ztrátám a předražování zakázek. Snižuje to prospěch, který plyne daňovému poplatníkovi. Peníze by se totiž místo jednoho projektu mohly použít i někde jinde," vysvětluje, z čeho plyne nespokojenost lidí, kteří v těchto dnech v okolí stadionu nepřehlédnutelně demonstrují, vedoucí zastupitelského úřadu České republiky v hlavním městě Brasília Viktor Dolista.

Přehrát

00:00 / 00:00

fotbalový stadion jako solární elektrárna

Podle jeho spolupracovníka z ambasády Luboše Chudoby také vnímají, že tahle stavba je pouze pro vyvolené. Ne každý si může dopřát lístek na některou z akcí, které se tu mají pořádat.

"Tento měsíc se otevíral stadion a vstupenka stála 20 realů, což je lidová cena. Zápas Flamenga se Santosem o dva týdny později byl vyprodaný a stál 150-220. Za Konfederační pohár se platí 400, při dnešním kurzu tedy přibližně 4 tisíce korun. Mistrovství světa bude stát 600 až 800 realů, tipuji."

Navíc, až se příští rok na stadionu odehraje sedm naplánovaných zápasů mistrovství světa, pravidelné využití bude těžké, v hlavním městě nehraje žádný klub brazilské první ani druhé ligy.

I prázdný stadion může být platný

Ale i kdyby stadion jen stál, bude vydělávat. Střecha je totiž podobně jako u dalších stadionů pro šampionát pokrytá systémem solárních panelů. Ty za rok vyprodukují více elektrické energie, než stadion spotřebuje, a zbytek tak jde do městské sítě.

Speciální membrána zachytává a likviduje zplodiny, takže stadion aktivně čistí ovzduší a třemi a půl tisíci parkovacích míst pro bicykly vyzývá ke spolupráci také návštěvníky. A kromě všech dalších k přírodě šetrných opatření je stadion, který nese jméno podle mnohých Brazilců nejlepšího fotbalisty v dějinách jejich země Garrinchi, prostě pěkný na pohled.

Protest proti předraženému stadionu v Brasilii | Foto: Jan Kaliba

"Je unikátní a má všechno, co moderní stadion má mít. Brazilci jako několikanásobní mistři světa si ho zaslouží. Přál bych všem lidem, aby se na něj mohli podívat. My už se těšíme do Ria, kde stojí zrekonstruovaná Maracaná," připomíná Josef Jelínek, že spolu se dvěma svými spoluhráči ze stříbrného týmu ze světového šampionátu 1962 míří z hlavního města do Ria, kde dnes navštíví utkání Mexika s Itálií.

Josef Masopust se na Maracaná vrátí skoro po šedesáti letech od slavného vítězství nad Brazílií. A Radiožurnál u toho bude s vámi.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme