Geniální vojevůdce, který miloval umění. Maršál Laudon má svou výstavu na kunínském zámku

Už tři dny si obyvatelé Nového Jičína připomínají 700. výročí od první písemné zmínky o městě. Dnes celé slavnosti vyvrcholí bohatým kulturním programem, který se symbolicky rozšíří až na nedaleký zámek v Kuníně. Právě odtud totiž přijede delegace vzácných gratulantů. Zástupci české a vídeňské šlechty spolu se zámeckým kastelánem městu Kunín věnují originální dar – jedinou výstavu unikátní knihovny maršála Laudona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Kunín | Foto: Zámek Kunín

Říkalo se o ní, že je beznadějně ztracená. Rodinná knihovna slavného vojevůdce ale zatím v tichosti odpočívala na hradě Bítov.

„Knihovnu jsme získali před 10 lety, byla převezena do Nového Jičína. Po 10 letech nyní přichází velké výročí – 700 let. Zámek v Kuníně se rozhodl věnovat Novému Jičínu takový krásný dárek,“ říká kastelán Jaroslav Zezulčík a vede mě do loveckého pokoje. Obvykle se tady mluví o posledních obyvatelích zámku, ode dneška je ale všechno jinak:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu si v předstihu prohlédla i redaktorka Kateřina Daňková

„Připomínáme okamžik, kdy se generál Laudon rozhodl zastavit v Kuníně a přenocovat zde. S sebou přivezl svou velice vzácnou knihovnu a také sbírku plánů, která v jeho době byla považována za velmi výjimečnou.“

Dnes bychom tak hodnotu map a plánů bitev vyčíslili asi těžko. K vidění jsou ručně malované originály včetně maršálova posledního tažení na Bělehrad. O rok později Laudon zemřel v Novém Jičíně.

„Návštěvníkům se snažíme ukázat maximum překrásných knih. Některé titulní stránky nesou podpis generála Laudona. Knihy jsou opatřeny zlaceným baronským znakem, který si pořizoval během svého pobytu na zámku v Bečvárech v Čechách,“ dodává Zezulčík.

Mezi knihami najdeme například životopisy slavných vojevůdců včetně Jana Žižky, ale i svazky o umění a zahradnictví, kterému se Laudon nejraději oddával na svém zámku na kraji Vídně.

Osobně si je na Kunín přijede prohlédnout i jeden z jeho potomků a také několik zástupců české šlechty. Zúčastní se slavnostní vernisáže, která je na začíná dnes ve 14 hodin.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme