Geologický průzkum napoví, jestli král Harold II. zemřel v bitvě u Hastingsu
Po nálezu kosterních ostatků krále Richarda III. pod parkovištěm v anglickém Leicesteru pátrají v Británii po ostatcích dalšího vladaře. Může za to nová teorie jednoho amatérského historika, který tvrdí, že král Harold II. ve skutečnosti nepadl 14. října 1066 v proslulé bitvě u Hastingsu.
Skoro každé ostrovní školou povinné dítě v souladu s oficiálním dokumentem BBC odrecituje, že poslední anglosaský vladař Harold II. Godwinson s Vilémem Dobyvatelem u Hastingsu prohrál.
Jedničkáři si pak vybaví scénu z bayeuxské tapisérie, která ukazuje nešťastného panovníka zasaženého šípem do oka.
Dostupné, převážně normanské prameny ukazují, že boj u Hastingsu byl dlouho na vážkách a že útočící Normané utrpěli těžké ztráty.
O pátrání po ostatcích anglo-saského vladaře Harolda II. informoval londýnský zpravodaj Jiří Hošek
O smrti Harolda Godwinsona a následném znetvoření jeho těla se můžeme dočíst třeba v zápiscích Guye, biskupa z Amiensu.
Jenže amatérský jihoanglický historik Peter Burke, v civilu kameník a spisovatel beletrie, po pětiletém studiu alternativních anglických zdrojů, třeba dokumentu Vita Haroldi, odvážně tvrdí, že Harold bitvu přežil. A nejen to, žil prý ještě dalších 40 let nepoznán coby poustevník.
Právě dnes, v den bitvy, má začít geologický průzkum Walthamského opatství v hrabství Essex, kde měly být královy ostatky uloženy. Nikdo si nedává příliš velké naděje, i když podzemí bude monitorovat stejná firma, která před dvěma lety v Leicesteru pomohla lokalizovat hrob Richarda III.
I kdyby se senzační teorie Petera Burkea nakonec potvrdila, zase tak dramaticky se historie přepisovat nemusí. Na bojišti u Hastingsu možná nezemřel král Harold, ale anglosaská nadvláda Anglie zcela určitě ano.