Go byla hrou císařů i šogunů. Dnes je populární také v Česku

Stolní hra s názvem go patří už po staletí mezi nejpopulárnější ve východní Asii. Říká se o ní také, že je hrou císařů, na rozdíl od šachů, které jsou hrou králů. A své příznivce má i v Česku, důkazem je letošní mistr Evropy. Těmi největšími mistry jsou však pouze Asiaté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stolní hra go

Stolní hra go | Foto: Kateřina Procházková

Raději než bojovat se údajně jeden z bývalých buddhistických vládců Tibetu rozhodl o své území hrát, a to právě stolní hru go neboli čínsky weichi. Jedna z nejstarších deskových her světa je ve východní Asii dodnes velmi populární.

S oblibou se setkala i v České republice. A že Čechům se v go daří, dokázal letošní mistr Evropy v této hře Jan Šimara. V Číně, stejně jako v Japonsku a Koreji, se hrají mezinárodní go turnaje a vznikají speciální hráčské školy a kluby.

Hra v hongkongském klubu může začít. S mistrem go už sedíme před hrací deskou, po straně máme dvě nádoby s bílými a černými kameny. Vše, co je k této hře potřeba. Samozřejmě nesmí chybět bystrá hlava.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hong-Kongu si stolní hru go zahrála zahraniční zpravodajka Kateřina Procházková

„Několik kamenů stejné barvy spolu tvoří skupinu. Pokud ji soupeř svými kameny obklíčí, získává zajatce, tedy všechny obklíčené kameny. A ty se mu připočtou do bodování na konci hry," vysvětluje čínský mistr.

Je třeba se soustředit a tahy po dřevěné desce promýšlet. Go má v podstatě jednoduchá pravidla, hra je ale komplikovaná a vyžaduje stejně jako šachy schopnost přemýšlet dopředu a pokusit se odhadnout tahy soupeře.

V Asii hrají na profesionální úrovni

To potvrzuje i jediný zdejší neasijský hráč, Nor Ivo Spira: „Jedna z fascinujících věcí je, že můžeš hrát množství tahů a možností. Nikdy v podstatě nejde o stejnou hru. Já jsem go začal hrát už jako chlapec, s kamarádem doma v Norsku. Na vyšší úroveň jsem se ale dostal až při studiích ve Vídni, kde je výborný go club. A drží mě to dodnes."

Spira má odpověď i na to, proč jsou mistry této hry pouze Asiaté. „Tato hra pochází z Číny. Rozšířila a rozvinula se ale později v Japonsku, kde profesionální hráče podporovali šogunové. Dnes je populární už i v Koreji. A všechny tyto tři země soupeří o mistry a tituly. Několik stovek lidí tady hraje na profesionální úrovni, mají své sponzory, týmy. Funguje to jako v jiných sportech,“ popisuje Spira.

Klub se pomalu plní, ale to člověk při hře nevnímá, hlavní je touha sbírat soupeřovy kameny a rozšiřovat vlastní království bílých. Ve finále prohrávám o 24 bodů. Ivo mě ale utěšuje a směje se, že dokonalost prý přijde až po letech hraní. Rozhlížím se kolem a vidím, že opravdu většina zdejších go hráčů je v důchodovém věku, mám tedy stále ještě šanci.

Kateřina Procházková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme