Hlava Jindřicha IV.

Vědcům se podařilo identifikovat hlavu francouzského krále Jindřicha IV., který byl zavražděn v roce 1610 a pohřben v bazilice Saint-Denis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich IV. | Foto: public domain

Bazilika Saint-Denis v Paříži po celá staletí sloužila jako místo posledního odpočinku francouzských králů. V roce 1793 však byla zničena revolucionáři a jen málo mumifikovaných ostatků zůstalo ve stavu, který by umožňoval jejich identifikaci. Průlom nyní přinesl multidisciplinární výzkum, na kterém se podíleli antropologové, patologové i odborníci na forenzní medicínu. Mezi ostatky francouzských králů se vědcům podařilo identifikovat hlavu Jindřicha IV.

Jindřich IV. se narodil v roce 1553 a jeho život spadal do období konfliktů mezi francouzskými katolíky a hugenoty. Jejich vyvrcholením bylo násilí Bartolomějské noci, kdy si protestant Jindřich Navarrský bral za ženu katoličku Markétu z Valois, známou jako královna Margot. Během Bartolomějské noci jen v Paříži zahynulo na 3000 hugenotů. Jindřich Navarrský smrti unikl a v roce 1589 byl jako Jindřich IV. korunován francouzským králem. Vládl až do roku 1610, kdy jej 14. května ve věku 57 let zavraždil katolický fanatik François Ravaillac.

Zdroj: BMJ-British Medical Journal

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme