Hned první reportáží se stal legendou. Josef Laufer by oslavil 125. narozeniny

Před 125 lety, 20. dubna 1891, se narodil Josef Laufer, legendární sportovní rozhlasový reportér. Do sportovní žurnalistiky vstoupil náhodou, nedobrovolně a bez jakékoliv přípravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Laufer | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

O to víc ale vyniká jeho osobitý a nenapodobitelný styl, kterým přitahoval k rozhlasovým přijímačům sportovní fanoušky. Jedinečný Lauferův projev se zachoval na archivních záznamech Českého rozhlasu.

Z ukázky zní komentování Josefa Laufera z finále patnáctistovky na olympiádě v Londýně v roce 1948. Nejraději měl fotbal, který ho k rozhlasovému mikrofonu přivedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínku na Josefa Laufera včetně mnoha zvukových archivních ukázek připravil Jaroslav Skalický

Když totiž v říjnu 1926 nepřišel domluvený redaktor komentovat zápas budapešťské Hungarie se Slavií, přemluvili jednatele pražského klubu Laufera, aby se k mikrofonu postavil sám.

„Pepíku, nic platno! Musíš jít k mikrofonu ty!, hřímal na mě kolega,“ vzpomínal Laufer na památný vstup do rozhlasového éteru.

Byl to první přímý rozhlasový přenos ze sportovního utkání v Evropě. I díky záplavě nadšených dopisů od posluchačů se Josef Laufer naštěstí nechal přesvědčit, aby v této práci pokračoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář Josefa Laufera k části zápasu Sparta - Slavia z 1. května 1931

V roce 1934 komentoval i finále mistrovství světa v kopané mezi Československem a Itálií. S noblesou také líčil zápasy hokejového šampionátu v roce 1947 na pražské Štvanici.

Mistr slova a barvitého líčení sportovních událostí Josef Laufer zemřel v roce 1966. Rozhlasovou legendou se stal v okamžiku, kdy poprvé promluvil do mikrofonu.

Josef Laufer na ČSR-Maďarsko v roce 1928 | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme