Hornické muzeum v Příbrami chce letos zprovoznit třetí trasu hornického vláčku

Příbramské hornické muzeum plánuje pro letošní rok už třetí trasu hornického vláčku, který je mezi turisty vyhledávanou atrakcí. Tentokrát půjde o součást stálé interaktivní expozice o historii uranového hornictví v areálu Památníku Vojna v Lešeticích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hornické muzeum v Příbrami | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

V Příbrami na Březových Horách už jezdí dva podobné vláčky, ten úplně první vozí návštěvníky Prokopskou štolou do dolu Anna ke stvolu jámy, tedy do míst, kde hornicí fárali do nižších pater dolu. Druhý pak vozí návštěvníky po povrchu mezi Ševčínským dolem a dolem Vojtěch.

Obě trasy jsou velmi vyhledávanou atrakcí, a tak si vedení muzea od stavby třetí trasy, která by měla být v areálu bývalého lágru pro politické vězně Vojna v Lešeticích u Příbrami, slibuje zvýšení jeho atraktivity.

V lágru, který je autentickým dochovaným zařízením tohoto typu, v minulosti fungovala kolejová doprava, protože političtí vězni byli nasazováni právě na těžkou práci v dolech. Vláček tak naváže na další expozice, které se v lágru k hornictví na Příbramsku váží, jako je například před dvěma roky zcela zrestaurovaná a plně funkční převlékárna, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet jak hornický mundůr, tak jeho zavěšení na řetízek a vytažení ke stropu, kde se pracovní oděv uklízel.

Pokud všechno půjde podle plánu, návštěvníci se poprvé projedou po asi 400 metrů dlouhé trati letos na jaře. Trať je už odzkoušená a má veškerá povolení. Pracovníci muzea ji postavili svépomocí a díky spolupráci se státním podnikem Diamo. Mají už také lokomotivu, kterou muzeum koupilo na internetové burze a pochází od německo-nizozemských hranic.

Muzeum plánuje i další expozice v Památníku Vojna, vše je ale o penězích - a těch se v současné době příliš nedostává. Dlouhodobě se mluví o tom, že by se v celém areálu, který veřejnost zná mimo jiné i ze seriálu Zdivočelá země, postavily další domky, ve kterých vězni bydleli a které nyní připomínají pouze obrysy základů. V úvahu také připadá stavba repliky těžní věže na bývalém dole Vojna, která by dokreslila celý areál do původní podoby z 50. let minulého století.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme