Hornické památky Krušnohoří se možná dostanou na seznam UNESCO

Krušnohoří by mohlo být dalším místem na seznamu světového dědictví UNESCO. O zařazení hornické oblasti usilují společně zástupci české strany i Saska. Nominační dokumenty podepíšou dnes ministr kultury v demisi Jiří Balvín a německý ministr vnitra Markus Ulbig v Drážďanech. UNESCO by mělo rozhodnout v létě 2015. Už více než 10 let funguje na obou stranách hranice projekt Montanregion, který má zvyšovat zájem o hornické památky kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štola Svatého Martina | Foto: Jan Beneš

V Ústeckém kraji jde o historické hornické město Krupka se štolou Starý Martin a vrch Mědník se svými štolami, kde horníci těžili rudy už před 700 lety.

V západní části Krušnohoří se pak jedná o historické hornické město Jáchymov, město Horní Blatná s Blatenským vodním příkopem, sejpoviště u Božího Daru a důl Mauritius v Hřebečné. Všechny tyto stavby měly vliv na krajinu Krušných hor i život zdejších obyvatel.

V Sasku je hornických památek v pohraničí mnohem více než na české straně - Němci chtějí do seznamu UNESCO zapsat celkem 42 míst.

Z České republiky je v něm zapsáno zatím 12 míst, z nichž jedinou krajinnou lokalitou je od roku 1996 areál Lednice Valtice.

Jan Beneš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme