Hradozámecká noc otevře na 80 památek. Připravený je speciální program

Hradozámecká noc 2015 dnes čeká víc než 80 památek v celé České republice. Opět nabídne speciální prohlídky a lákavé kulturní akce. Hlavním centrem Hradozámecké noci bude letos státní zámek Kratochvíle v jižních Čechách. V Plzeňském kraji se do ní zapojí hrad a zámek Horšovský Týn, klášter Kladruby a hrady Švihov a Rabí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradozámecká noc 2011 na zámku Mnichovo Hradiště | Foto: Jana Huzilová

Nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina Rabí nabídne během Hradozámecké noci prohlídky s příběhem. Návštěvníci se vydají na neobvyklou procházku hradem za svitu loučí a svící. Ožijí tam staré pověsti a tajemné postavy středověkých obyvatel hradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat Hradozámecká noc v Plzeňském kraji, zjišťovala redaktorka Jana Kosová

Ve Švihově to pak budou noční prohlídky Půtův návrat aneb Co se děje na hradě bez pána. „Návštěvníci se se setkají se švihovským Půtou, který je ovšem zamaskován, tak aby ho poddaní, kteří na hradě žijí, nepoznali, a zjišťuje, co se za jeho zády na hradě děje,“ upřesňuje kastelán Lukáš Bojčuk.

Hrad a zámek Horšovský Týn chystá na sobotní večer a noc tradiční prohlídky Jak se co dělá, které zavedou zájemce do prostor zámecké kuchyně a skladů porcelánu, skla a nádobí.

Na programu jsou i kostýmované hrané prohlídky nebo šermířské vystoupení. A v klášteře Kladruby začne Hradozámecká noc v 17 hodin, kdy se představí Lapidárium vůní - parfémy v lapidáriu soch Matyáše Bernarda Brauna.

Hlavní program na Kratochvíli

A potom už se oči návštěvníků podle kastelána Milana Zoubka upřou k obloze. „Je připraveno pozorování Slunce, přednáška o pražském orloji i komentovaná prohlídka klášterního kostela. A pokud bude jasná obloha, tak budeme před kostelem pozorovat hvězdy.“

Hlavní program letošní Hradozámecké noci vypukne na jihočeském zámku Kratochvíle. Program návštěvníky přenese do dob jeho největší slávy. V rámci Hradozámecké noci se chystá speciální prohlídka zámku, divadelní představení i zahrada rozzářená tisícem svící.

„Hlavním vrcholem bude vystoupení mezzosopranistky Markéty Cukrové. Ještě před tím se mohou návštěvníci naladit sledování renesančních tanců. Celý večer zakončí ohňová show, pak vypukne velký historický ohňostroj,“ dodává mluvčí Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Jitka Skořepová.

Hradozámecká noc je velmi oblíbená a na řadu prohlídek a akcí už jsou vyprodané vstupenky. Je tedy dobré se před návštěvou dopředu informovat.

Jana Kosová, Julie Dlouhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme