Hrobka Rožmberků je větší a prý ukrývá ostatky celého rodu

Rožmberská hrobka v klášteře ve Vyšším Brodě je dvoupatrová a zřejmě skrývá ostatky všech Rožmberků. Tyto poznatky přinesl nový odborný průzkum, který provedla ve vyšebrodském klášteře společnost Nová historie. Dosud se mělo za to, že hrobka je malá a vedle Petra Voka a jeho manželky Kateřiny z Ludanic je v ní uložen ještě jeden cínový sarkofág.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erby Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic

Erby Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic | Foto: Ois Český Krumlov

V předvečer 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka odborníci zavedli sondu do rožmberské hrobky. A dočkali se velkého překvapení.

„Naprosto novou a zásadní informací je to, že se podařilo zjistit, že hrobka původně byla výrazně hlubší, než jak ji vidíme dnes. Že došlo k určitému ‚přepatrování‘ hrobky, a tím pádem můžeme dneska směle tvrdit, že toto je ta jediná velká rodová hrobka rodu Rožmberků, ve které jsou všichni ti členové tak, jak jsou v písemných pramenech uvedeni, opravdu pohřbeni,“ řekl Radiožurnálu badatel z občanského sdružení Naše historie Jiří Šindelář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Kuchtové k hrobce Rožmberků v Odpoledním Radiožurnálu

Archeologové zkoumali hrobku už v roce 2009, kdy objevili jen malý prostor se sarkofágem Petra Voka a dřevěnou rakev jeho manželky Kateřiny z Ludanic, která ležela na jiném cínovém sarkofágu. Nový objev tedy znamená mnoho.

„„Především potvrzení archivních zpráv, kde je psáno, že byli Rožmberkové pochováni do jedné hrobky. Zároveň odstranění nejistoty z roku 2009, kdy jsme najednou zjistili, že to je malinký prostor, a teď, že vlastně už víme přesně, že hrobka je skoro tři metry hluboká a široká, že tam jsou opravdu všichni ti Rožmberkové pochováni, těch 40, jak uvádí Břežan,“ uvedl převor vyšebrodského opatství Justýn Berka.

Badatelé objevili i zlatý prsten

Tým badatelů znovu kamerou s vysokým rozlišením nasnímal cínový sarkofág Petra Voka, patřený reliéfy, erby a nápisem. A přišlo další překvapení. Na víku Vokovy rakve ležel zlatý ženský prsten.

„Dá se předpokládat, že se vyvalil z té dřevěné rakve, která patřila Kateřině z Ludanic. Potom, když se začala rakev rozpadat, prsten se vyvalil. A aby ta symbolika byla naplněna, tak si představte, že v místech, kde se dala předpokládat pravá ruka zemřelého,“ neskrýval úžas Šindelář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl Jiří Šindelář z občanského sdružení Naše historie

Nové objevy se zájmem sledoval i ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Právě památkáři letos iniciovali Rožmberský rok u příležitosti 400. výročí od úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka.

„Obě dvě varianty, to znamená, že to je prsten Kateřiny z Ludanic na rakvi Petra Voka, anebo je to ženský prsten, který se tam ocitl nějakým jiným způsobem, to obojí znovu otevírá mytický život Petra Voka z Rožmberka, a obojí tvoří součást Rožmberské historie,“ zmínil Pavelec.

Odborníci uvažují, že repliku prstenu nechají zhotovit u příležitosti rakousko-české Zemské výstavy v roce 2013.

Hledání a výzkum rožmberské hrobky probíhá už několik set let. Poslední Rožmberk Petr Vok zemřel v roce 1611, ale do hrobky lidé poprvé nahlédli v roce 1902.

Pavla Kuchtová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme