Hrobka Rožmberků je větší a prý ukrývá ostatky celého rodu

Rožmberská hrobka v klášteře ve Vyšším Brodě je dvoupatrová a zřejmě skrývá ostatky všech Rožmberků. Tyto poznatky přinesl nový odborný průzkum, který provedla ve vyšebrodském klášteře společnost Nová historie. Dosud se mělo za to, že hrobka je malá a vedle Petra Voka a jeho manželky Kateřiny z Ludanic je v ní uložen ještě jeden cínový sarkofág.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erby Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic | Foto: Ois Český Krumlov

V předvečer 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka odborníci zavedli sondu do rožmberské hrobky. A dočkali se velkého překvapení.

„Naprosto novou a zásadní informací je to, že se podařilo zjistit, že hrobka původně byla výrazně hlubší, než jak ji vidíme dnes. Že došlo k určitému ‚přepatrování‘ hrobky, a tím pádem můžeme dneska směle tvrdit, že toto je ta jediná velká rodová hrobka rodu Rožmberků, ve které jsou všichni ti členové tak, jak jsou v písemných pramenech uvedeni, opravdu pohřbeni,“ řekl Radiožurnálu badatel z občanského sdružení Naše historie Jiří Šindelář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Kuchtové k hrobce Rožmberků v Odpoledním Radiožurnálu

Archeologové zkoumali hrobku už v roce 2009, kdy objevili jen malý prostor se sarkofágem Petra Voka a dřevěnou rakev jeho manželky Kateřiny z Ludanic, která ležela na jiném cínovém sarkofágu. Nový objev tedy znamená mnoho.

„„Především potvrzení archivních zpráv, kde je psáno, že byli Rožmberkové pochováni do jedné hrobky. Zároveň odstranění nejistoty z roku 2009, kdy jsme najednou zjistili, že to je malinký prostor, a teď, že vlastně už víme přesně, že hrobka je skoro tři metry hluboká a široká, že tam jsou opravdu všichni ti Rožmberkové pochováni, těch 40, jak uvádí Břežan,“ uvedl převor vyšebrodského opatství Justýn Berka.

Badatelé objevili i zlatý prsten

Tým badatelů znovu kamerou s vysokým rozlišením nasnímal cínový sarkofág Petra Voka, patřený reliéfy, erby a nápisem. A přišlo další překvapení. Na víku Vokovy rakve ležel zlatý ženský prsten.

„Dá se předpokládat, že se vyvalil z té dřevěné rakve, která patřila Kateřině z Ludanic. Potom, když se začala rakev rozpadat, prsten se vyvalil. A aby ta symbolika byla naplněna, tak si představte, že v místech, kde se dala předpokládat pravá ruka zemřelého,“ neskrýval úžas Šindelář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl Jiří Šindelář z občanského sdružení Naše historie

Nové objevy se zájmem sledoval i ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Právě památkáři letos iniciovali Rožmberský rok u příležitosti 400. výročí od úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka.

„Obě dvě varianty, to znamená, že to je prsten Kateřiny z Ludanic na rakvi Petra Voka, anebo je to ženský prsten, který se tam ocitl nějakým jiným způsobem, to obojí znovu otevírá mytický život Petra Voka z Rožmberka, a obojí tvoří součást Rožmberské historie,“ zmínil Pavelec.

Odborníci uvažují, že repliku prstenu nechají zhotovit u příležitosti rakousko-české Zemské výstavy v roce 2013.

Hledání a výzkum rožmberské hrobky probíhá už několik set let. Poslední Rožmberk Petr Vok zemřel v roce 1611, ale do hrobky lidé poprvé nahlédli v roce 1902.

Pavla Kuchtová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme