I starým Egypťanům se ucpávaly cévy

Mumie staré 3500 let dokazují, že ateroskleróza není jen moderní onemocnění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci prozkoumali těla mumií počítačovou tomografií

Vědci prozkoumali těla mumií počítačovou tomografií | Foto: UC San Diego, Dr. Michael Miyamoto

Faraon Merenptah vládl Egyptu v letech 1213 až 1203 před naším letopočtem. Zemřel ve věku kolem 60 let a jak ukázalo zkoumání jeho mumie, rozhodně nezemřel zdráv - trpěl zubními kazy, artritidou a především aterosklerózou. Ucpávání cév obvykle považuje za typicky moderní chorobu, ale faraon Merenpteh nebyl ani zdaleka jediným starověkým Egypťanem, kterého ateroskleróza ohrožovala na životě.

Odborníci z Kalifornské univerzity spolu s týmem egyptských kardiologů hledali známky tohoto onemocnění na 20 mumiích, které se nacházejí ve sbírkách Egyptského muzea v Káhiře. Mumie patřily lidem z vyšších vrstev - kněžím nebo příslušníkům faraonova dvora. Těla mumií vědci prozkoumali výpočetní tomografií a zvláštní pozornost věnovali kardiovaskulárnímu systému. U 9 ze 16 mužských i ženských mumií, ve kterých se zachovaly zbytky srdce nebo cév, našli známky aterosklerózy. Nejstarší z nich, žena pojmenovaná Lady Rai, byla balzamována kolem roku 1530 před naším letopočtem.

Oběhová soustava | Foto: Fotobanka Profimedia

Aterosklerotické pláty, ve kterých se uvnitř cév usazuje tuk a vápník, měly některé mumie až na 6 různých tepnách. Jestli byly ucpané cévy pro své majitele osudné, vědci nedokážou říct. Výsledky studie ale rozhodně ukazují, že ateroskleróza není jen moderní nemocí a navzdory rozdílnému životnímu stylu byla běžná i u lidí, kteří žili před více než 3000 let.

Zdroj: University of California - Irvine

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme