Indiánské keramičky hledaly mír

Záhadná keramika přinesla objev nového náboženství původních obyvatel Severní Ameriky. Mělo jediný cíl: integrovat válečné uprchlíky a zabránit šíření násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keramické nádoby, které byly poprvé objeveny ve 30. letech minulého století v Salado v Arizoně | Foto: public domain, National Park Service

Severoamerický Jihozápad byl v období mezi 13. a 15. století neklidným místem s řadou politických a kulturních konfliktů, jejichž součástí zřejmě byly i brutální popravy a kanibalismus. Antropologové z Missourské univerzity tvrdí, že důsledkem byl vznik nového náboženství. Dokladem jeho existence jsou dlouho záhadné keramické nádoby, které byly poprvé objeveny ve 30. letech minulého století v Salado v Arizoně.

Nádoby se nacházejí ve třech hlavních kulturních oblastech starého jihozápadu: u Pueblanů ze severní Arizony a Nového Mexika, Mogollonů z jihu Nového Mexika a Hohokamů ze střední a jižní Arizony. Přestože pochází ze různých kultur, nese keramika zcela shodné náboženské poselství a výtvarné prvky. Nádoby se nacházejí v hrobech elity i obyčejných příslušníků jednotlivých národů a jsou zdobené geometrickými motivy a zvířaty, která symbolizují plodnost a spolupráci.

Výroba keramiky byla ženská práce. Antropolog Todd VanPool z Missourské univerzity došel k závěru, že mezi ženami z různých kultur Jihozápadu vzniklo nové mírové náboženství, které se snažilo snížit napětí mezi jednotlivými komunitami, integrovat válečné uprchlíky a bránit tak dalšímu šíření násilí. A vzhledem k tomu, že systém tří kultur v Saladu vydržel od roku 1275 až do roku 1450, se snažení keramiček z Jihozápadu dá pokládat za úspěšné.

Zdroj: University of Missouri

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme