Inspirovaná Eiffelovkou. Před 125 lety vystoupali první lidé na Petřínskou rozhlednu

V Praze na Petříně si lidé o tomto víkendu připomínají 125. výročí otevření tamní rozhledny. Součástí programu je třeba komentovaná vycházka, workshopy nebo vystoupení kouzelníka. Rozhledna i lanovka na Petřín jsou v Praze od roku 1891, obě atrakce přinesla Praze Jubilejní zemská výstava 1891.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vyhlídky v 55 metrech uvidíte celou Prahu a za dobrého počasí i české pohraniční hory

Z vyhlídky v 55 metrech uvidíte celou Prahu a za dobrého počasí i české pohraniční hory | Foto: Jolana Nováková

O výstavbu rozhledny se zasloužil Klub českých turistů, jehož členové se v roce 1889 vrátili z Paříže nadšeni Světovou výstavou a jejím symbolem – zbrusu novou Eiffelovou věží.

„Byli nadšení a věděli, že za dva roky bude v Praze jubilejní výstava, takže výborná příležitost, jak ten petřínský vrch zkultivovat,“ uvedl historik z Muzea hlavního města Prahy Tomáš Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Petřínské rozhledny natáčela redaktorka Pavla Firbacherová

Členové klubu založili Družstvo pro výstavbu Petřínské rozhledny, dali do něj první peníze a od magistrátu získali pozemek.

Dvořák připomíná, že už před tím byl z Petřína velmi dobrý výhled na celé Čechy. „Oni s pomocí těch, jak psali, horopisných náčrtků, zjistili, že kdyby se vystavěla rozhledna 60 metrů vysoká, tak by se ten výhled ještě zvýšil, což se jim podařilo realizovat,“ doplnil Dvořák.

Pětkrát menší napodobenina Eiffelovy věže byla postavena za pouhých pět měsíců. S výškou přes 65,5 metru je jednou z nejznámějších dominant Prahy.

Podobně jako u Eiffelovy věže byla i u pražské rozhledny použita takzvaná příhradová konstrukce. „To je použití ocelových a železných nosníků, které se pospojují nýty,“ vysvětlil Dvořák.

Víkendový program k výročí pořádají Muzeum hlavního města Prahy, kavárna na Petříně a Praha 1. Mezi návštěvníky však byli i lidé, kteří přišli, aniž by o nějakých oslavách věděli.

Vpravo od rozhledny stojí kostel svatého Vavřince | Foto: Jolana Nováková

„Chtěli jsme prostě vidět Petřín, máme ho rádi,“ svěřil se návštěvník z Mladé Boleslavi.

Na věž i z věže dolů chodí lidé po točitém schodišti, pokaždé však jinou cestou. „Je to vlastně dvojšroubovice, která obtáčí tu rozhlednu. A lidé vlastně využívají jedno schodiště nahoru a jedno pro sestup,“ poznamenal historik Dvořák.

Po schodech se dnes se slepeckou holí vydal i Ludovit z Chrudimi. I když slabým zrakem vnímá jen světlo, přišel sem už podruhé. „Líbí se mi výhled, cítit ten vítr,“ popisoval muž.

Víkendové akce k výročí věže pořádají Muzeum hlavního města Prahy, kavárna na Petříně a Praha 1.

Součástí programu je třeba komentovaná vycházka po Petříně. Děti se pak mohou potkat s kouzelníkem nebo si budou moci postavit vlastní model rozhledny.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme