Internetové Rádio Retro tentokrát připomene dobu propagandy a železné opony

Od chvíle, kdy britský premiér Winston Churchill zpopularizoval spojení železná opona, uplyne 5. března 70 let. Český rozhlas tuto událost ode dneška připomene ve speciálním vysílání internetového Rádia Retro. Pořad nazvaný Rozdělený svět obsahuje unikátní archivní záznamy tehdejší propagandy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sir Winston Churchill

sir Winston Churchill | Foto: CC0 Public domain

„Winston Churchill měl pravdu, když ve svých válečných pamětech napsal, že svoboda, kterou získaly malé středo a východoevropské státy, přinesla jim v krátké době taková muka, jaká středověcí básníci vyhradili jen zatracencům,“ řekl Ferdinand Peroutka ve vysílání Svobodné Evropy.

Archiv Českého rozhlasu nabídne celkem 28 hodin jedinečných záznamů. Snímky zachycují nejen ideologický, ale především rozhlasový boj mezi tehdejším Východem a Západem, říká spoluautor pořadu Tomáš Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rádio Retro nabídne opět 28 hodin nahrávek z obou stran někdejšího bipolárního světa. Více od redaktorky Lindy Nguyenové

„Zajímavou ukázkou takové dvojakosti československé rozhlasové tvorby je na jedné straně rozhovor Karla Kyncla, který byl v 60. letech zpravodajem v Americe, s Jiřím Voskovcem, a na druhé straně pořad z roku 1966, kdy Karel Kyncl natočil hodinový dokument o práci CIA. To je dokument samozřejmě velice propagandistický a tendenční. A je velice zajímavé slyšet ty dva různé Karly Kyncly.“

Kromě Karla Kyncla uslyšíte z internetové stanice Rádio Retro také třeba T.G. Masaryka nebo spisovatele Huga Hasse. Naopak neuslyšíte proslulého komunistického agenta Pavla Minaříka, který provedl bombový útok v Rádiu Svobodná Evropa.

„Bude tam možná zajímavější nahrávka z roku 1954, kdy více než 20 let před Minaříkem se podobným způsobem a s velkou slávou ze Svobodné Evropy vrátil Bruno Folta, který byl hlasatelem ve Svobodné Evropě. A je zajímavé poslouchat, co on v 50. letech říká o životě na Západě,“ poznamenává Tomáš Černý.

Archivní perličkou je třeba záznam reportáží Antonína Přidala, který v 70. letech minulého století odjel služebně na Kubu a mluví z dnešního hlediska velmi zajímavě o Fidelu Castrovi a tehdejších poměrech na Kubě. Z jiného soudku je podle Tomáše Černého zase málo známý koncert písničkáře Jaroslava Hutky ze Švýcarska.

„Kromě toho, že tam Jaroslav Hutka hraje svoje písničky, které všichni známe, tak ale mezi těmi písničkami má mluvené vstupy, kde uvažuje o Československu, kde uvažuje o životě na Západě. A ta nahrávka vytváří takový pozoruhodný vhled do té komunity exulantů ve druhé půlce 80. let.“

Speciální pořad Rozdělený svět začala vysílat internetová stanice Rádio Retro dnes ráno.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme