Italové zapnuli motory až na Maracaná, spustili fotbalovou La traviatu

Před deseti dny v Praze hráli italští fotbalisté jako mátohy a čeští reprezentanti si drbali hlavu, že s nimi v utkání kvalifikace mistrovství světa jen remizovali. Teď se ale stejní Italové ukazují světu na Konfederačním poháru FIFA, který je generálkou na světový šampionát. A tahle akce je při utkání s Mexikem přiměla zařadit vyšší rychlostní stupeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Štibrányi (vpravo) a Josef Jelínek prožívají zápas mezi Mexikem a Itálií na stadionu Maracaná | Foto: Jan Kaliba

„Jezdí od první minuty, jsou volní, nabíhají si. To v Praze nebylo, tam byli jak po flámu,“ hodnotí Jozef Štibrányi s Josefem Jelínkem výkon Italů v utkání proti Mexiku.

To není strýcovské rozumování, Štibrányi i Jelínek jsou vicemistry světa, jejich postřehy mají váhu, s fotbalem už leccos zažili. Ale zápas na vyprodaném Maracaná dokáže i tak zkušené borce naplno strhnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jozef Štibrányi a Josef Jelínek se rozplývají nad kvalitou fotbalového utkání na Konfederačním poháru FIFA

„Kdo takový zápas neviděl, tak neví, co je to fotbal,“ říká Jozef Štibrányi.

Maracaná už není tím stadionem, kam se vešlo neoficiálně i více než 200 tisíc diváků. Kapacita se postupně snižovala a teď je třetinová. Atmosféra tím ale neutrpěla.

„Teď je tu lepší akustika. Nebylo to tu takové,“ porovnává Freddy Sobotka s rokem 1950, kdy tady na vlastní oči viděl potupnou porážku své nové vlasti s Uruguayí, kvůli které Brazilci přišli o titul mistrů světa.

Teď sedí rodák z pražské Letné na úplně jiném Maracaná a sleduje, jak mexičtí fanoušci rozjíždějí mexickou vlnu.

„To je typický jihoamerický fotbal, oni tím žijí. O to víc tomu ti hráči dávají, o to víc je to baví. To je kultura národa,“ říká Josef Jelínek.

„Je to jako v divadle. Toto je jako opera La traviata plus Verdi. Je to nádhera, mám zážitek do konce života,“ rozplývá se Jozef Štibrányi při utkání na stadionu Maracaná.

Jan Kaliba, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme