Izrael poprvé ocenil za záchranu Židů před holocaustem 'spravedlivého' arabského původu

Izrael uznal prvního člověka arabského původu za Spravedlivého mezi národy. Egyptský lékař Muhamad Hilmí zachránil před nacisty čtyři členy židovské rodiny. O uznání zásluh na záchraně židovských životů rozhoduje izraelská Komise pro určování spravedlivých, která působí při památníku holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Právě tam natáčel blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček:

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovská hvězda

Židovská hvězda | Foto: Ladislav Bába

„Každý rok uznáváme asi 500 spravedlivých,“ říká paní Irena Steinfeldtová, ředitelka Oddělení spravedlivých mezi národy v památníku Jad Vašem.

Spravedlivými označuje Izrael lidi nežidovského původu, kteří konkrétní Židy zachránili před nacistickým holocaustem.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jeruzalémě natáčel blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

A mezi nežidovské hrdiny se teď dostal také egyptský muslim, doktor Muhammad Hilmí. „Na jeho příběh nás upozornil jeden německý badatel. My jsme pak dohledali v archivech další materiály a postupně sestavili příběh tak, že mohl být předložený komisi pro rozpoznávání spravedlivých,“ říká ředitelka Steinfeldtová.

Muhammad Hilmí studoval od roku 1922 medicínu v Německu a následně se usadil v Berlíně.

Koncem 30. let ho samotného pro neárijský původ perzekuovaly nacistické úřady. Během války pak, společně se svou německou snoubenkou Friedou Szturmannovou, schovával po několik let ve své ordinaci židovskou známou.

„Doktor Hilmí zachránil Annu Gutmannovou, která už je po smrti. Nedávno se na nás ale obrátila její dcera. Řekla nám, že ji mrzí, že o případu nemluvila dřív, a že pokud ví, tak doktor Hilmí děti neměl,“ lituje ředitelka ústavu Irena Steinfeldtová skutečnosti, že nejsou v kontaktu s nikým z rodiny Muhammada Hilmího.

Egyptský lékař zůstal v Německu i po válce a zemřel v roce 1982.

Informaci o uznání Muhamada Hilmího za zachránce Židů přinesla i některá egyptská média. Na ohlasy egyptské společnosti se teprve čeká a mohou být velmi smíšené. Izraelský ústav ostatně egyptskou stranu oficiálně informoval.

„Náš předseda poslal dopis egyptské ambasádě v Tel Avivu, aby jí oznámil, že Egypťan získal tento velmi prestižní titul,“ dodává ředitelka Steinfeldtová.

Egypťan Muhammad Hilmí není prvním muslimem, kterého izraelská komise určila jako spravedlivého. Na kamenných deskách jsou vytesaná jména mnoha muslimů z Albánie, Bosny či Srbska. Hilmí je však pro Izraelce prvním spravedlivým arabského původu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme