Izraelská pevnost sloužila Asyřanům

Starověká izraelská pevnost zřejmě nesloužila ani Šalomounovi, ani jiným králům Izraele, ale obchodním zájmům Asyrské říše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pevnost Tel Qudadi

Pevnost Tel Qudadi | Foto: Wikimedia Commons, Ori~

Pevnost Tel Qudadi leží u ústí řeky Jarkon v samotném srdci Tel Avivu. Archeologové ji objevili už před více než 70 lety, ale pevnost si stále uchovává mnohá tajemství. Předpokládalo se, že pevnost Tel Qudadi vznikla na popud krále Šalomouna v 10. století př. n. l. a měla chránit vnitrozemské osídlení před útokem z moře. Podle jiné rekonstrukce se její vznik datuje do izraelského království v 9. století př. n. l.

Archeologové z Telavivské univerzity nově vyhodnotili tamější nálezy a usoudili, že pevnost je mnohem mladší a rozhodně nevznikla dříve než koncem 8. nebo počátkem 7. století př. n. l. V tomto období se Izrael nacházel pod nadvládou Asyrské říše. Asyřané vynaložili nemalé úsilí, aby se stali součástí mezinárodního námořního obchodu mezi Fénicií, Pelištejí a Egyptem. V tomto světle můžeme pevnost Tel Qudadi pokládat za důležitý článek sítě pevností a obchodních stanic, která se táhla po celém pobřeží.

Jedním z klíčových archeologických nálezů byla amfora pocházející z řeckého ostrova Lesbos. Kromě toho, že archeologům umožnila změnit datování pevnosti, jde o nejstarší amforu z Lesbu, jaká kdy byla ve Středomoří nalezena. Do pevnosti mohla přicestovat na palubě některé fénické lodi.

Zdroj: American Friends of Tel Aviv University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme