Jantar uchoval nejstarší známé zvířecí chlupy

Už jsme si zvykli, že v kusech jantaru se nacházejí těla pravěkého hmyzu i malých obratlovců, třeba gekonů. Francouzští vědci ale ve ztuhlé pryskyřici objevili i něco mnohem vzácnějšího – dva chlupy savce, které jsou staré 100 milionů let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moucha Cascoplecia insoliti se nechala polapit do smrtelné pasti - kapky pryskyřice

Moucha Cascoplecia insoliti se nechala polapit do smrtelné pasti - kapky pryskyřice | Foto: Oregon State University

Nejstarší otisky srsti, které pocházejí z Číny, jsou staré asi 160 milionů let, ale nový nález je zatím nejstarším skutečným chlupem. Zkoumání pod mikroskopem ukázalo, že na povrch chlupů tvoří řady překrývajících se šupin, které jsou pravidelně uspořádané a výška jednotlivých řad se pohybuje mezi 2 a 8 mikrometry. Stejné uspořádání šupin, které dodává nepromokavé vlastnosti, najdeme i na chlupech dnešních savců. To znamená, že savčí chlupy byly už před 100 miliony lety natolik dokonalé a funkční, že se během evoluce už nemusely dále vyvíjet, říkají vědci z Renneské univerzity.

Unikátní nález pochází z lomu na jihozápadě Francie, kde před 100 miliony let rostl tropický prales. Zvíře, které nám zanechalo svůj chlup v kusu jantaru, byl zřejmě malý savec podobný dnešním vačicím. Nejpravděpodobnějším kandidátem je podle vědců Arcantiodelphys marchandi, který představuje jednoho z nejstarších známých vačnatců.

Zdroj: New Scientist, Naturwissenschaften

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme