Japonská Hirošima si připomíná 68 let od svržení první atomové bomby

V japonské Hirošimě si dnes připomínají 68. výročí od svržení atomové bomby. Na vzpomínkový ceremoniál do Parku míru dorazí každoročně desetitisíce lidí včetně zástupců Spojených států. I po téměř sedmi desetiletích se v Hirošimě pravidelně 6. srpna zastaví život a lidé vzpomínají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník míru v Hirošimě | Foto: Frank F2

Vzpomínková akce v Parku míru v japonské Hirošimě, v místě, kde před 68 lety dopadla první atomová bomba a usmrtila přes 150 tisíc lidí, začíná každoročně minutou ticha.

Bílé holubice, které japonští organizátoři z klecí během ranního ceremoniálu vypustí, symbolizují mír, který je potřeba udržet.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hirošimě natáčela Kateřina Procházková

Japonsko je jediná země, která zažila jaderný výbuch, a to dokonce dvakrát. V Hirošimě a o tři dny později v Nagasaki.

„Hirošimská katastrofa nesmí být nikdy zapomenuta. Zkušenosti z ní musíme předávat dalším generacím,“ opakují každoročně japonští politici.

V době napjatých vztahů se Severní Koreou, která vyhrožuje svými nukleárními zbraněmi, to není marné přání. Obavy z jádra a jeho síly chodí před jednu z "přeživších" staveb v Hirošimě každoročně vyjádřit stovky lidí.

„Zpočátku jsme nevěděli, co se děje. Co je to za světlo, které nás odhodilo zpátky. Ale poté, co jsme se dozvěděli, co je to atomová bomba, opravdu nechceme, aby byla použita ještě někdy jindy. Problém s touto zbraní musí být vyřešen co nejdříve. A snad k tomu pomůže i náš příběh,“ říká před Atomovým Dómem, postaveným českým architektem Janem Letzlem, pamětnice, paní Sačiko Matsuo.

I přesto, že si většina přítomných katastrofu, která udeřila na město 6. srpna 1945 ráno v 8 hodin a 15 minut, nemůže pamatovat, proti tomu, aby se opakovala, demonstrují. Horor podobný tomu z Hirošimy a Nagasaki nesmí už nikdo nikdy zažít.

Hirošima a Nagasaki | Foto: Michal Jindra

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme