Jeden z atentátníků na Heydricha Jan Kubiš by oslavil sto let

Přesně před sto lety se narodil Jan Kubiš, hrdina protinacistického odboje a jeden z atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kubiš, jeden z atentátníků z operace Operace Anthropoid

Jan Kubiš, jeden z atentátníků z operace Operace Anthropoid | Foto: United Kingdom Government

Jan Kubiš sloužil v době okupace v československé zahraniční armádě, vojákem však byl už v předválečném Československu. Podle dochované vojenské dokumentace byl hodnocen jako kamarádský, klidný, mírné povahy, vytrvalý.

K doplnění jeho předválečného životopisu přispěl i nedávný nález z jeho rodného domu v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Našlo se tam třeba školní vysvědčení nebo dobové fotografie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Eva Rajlichová

„Téměř vše se váže k jeho kariéře vojáka. Vcelku jasně z toho vyplývá skutečnost, že rozhodnutí Jana Kubiše v roce 1939 odejít z protektorátu a zapojit se do činnosti našich zahraničních jednotek, stejně jako potom vlastně jeho rozhodnutí ve Velké Británii dobrovolně se přihlásit k činnosti v okupovaném protektorátu, nebylo okamžikem náhlého nápadu, ale směřoval k tomu evidentně celou svou vojenskou kariéru už od toho roku 1935,“ dodává Michal Burian z vojenského historického ústavu.

Jan Kubiš byl jedním z výsadkářů, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacisté po atentátu vypálili obce Lidice a Ležáky. Kubiš zemřel po útoku Němců na kryptu chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde se část výsadkářů po atentátu skrývala.

Také rodinu Jana Kubiše Němci tvrdě potrestali, příbuzní skončili v koncentračním táboře. Byla tam i – tehdy třináctiletá – matka pražské advokátky Dagmar Raupachové.

„Maminka říkala, že šla ze školy a že na ni volali: Nechoď domů, je u vás gestapo. A okamžitě se to okno zavřelo a ona říkala: Ale já jsem vlastně nevěděla, kam bych měla najednou jít, takže jsem šla prostě domů, kde to gestapo bylo. A odvezli je,“ říká Dagmar Raupachová, jejíž babička byla sestřenicí Kubišovy matky.

„Je potřeba si těchto hrdinů vážit, uvědomit si to, že je někdo ochoten položit svůj život,“ zdůrazňuje Dagmar Raupachová.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme