Jesenický archiv získal od potomků německých rodáků cenné písemnosti o životě v okolí Vidnavy

Jesenický archiv získal cenná svědectví o předválečném životě v okolí Vidnavy, kdysi správního centra regionu. Potomci rodáků se chtěli písemností zbavit. Rušili muzeum založené jejich předky a nevěděli, co s vystaveným materiálem. Naštěstí si řekli o radu jesenickým archivářům. Nejstarší dokumenty jsou z 18. století. A pro historiky mají obrovskou váhu, příliš mnoho se po Němcích, po jejich odsunu, nedochovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku | Foto: Andrea Švubová

Staré časopisy, knihy, dobové fotografie, mapy, vlastivědná literatura - ředitelka jesenického archivu Bohumila Tinzová po chvilce studování zjistila, že materiál má obrovskou cenu. A tak si z Německa dovezla přes 60 těžkých krabic dokumentů. Musela si zajistit dodávku: „Naším autem bychom to nezvládli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenných písemnostech, které mají pro historiky obrovskou hodnotu, natáčela redaktorka Andrea Švubová.

Teď už jsou písemnosti v Jeseníku. Bohumila Tinzová si obléká zateplenou vestu, na ni modrý plášť a míří do depozitáře. Je tu poměrně chladno, stálá teplota 15 stupňů Celsia.

„Tady všude kolem vidíte krabice materiálů, které jsme dovezli z Neuburgu na Dunaji. Největší část je z osobního fondu významného archiváře jak z naší oblasti před rokem 1945, tak z Bavorska, protože pan Rudolf Fitz se po odsunu stal vrchním bavorským zemským archivářem,“ říká Tinzová.

„Nesmím zapomenout na kovové tiskařské štočky a desky, ze kterých se přenášel negativ při tisku fotografií do časopisů a podobně. Tady zrovna držím štoček, kde je obec Josef jednou ze svých bist, ale nepoznám, co to je, protože je to z negativu, opravdu netuším. A takových je tady 20 krabic. Pokud se je podaří zrekonstruovat a zdigitalizovat, tak je tam celá řada naprosto unikátních fotografií, pohlednic z našeho regionu, které nikde jinde, kromě velice nekvalitních tisků v novinách, nejsou,“ připomíná ředitelka archivu.

Vidnava - významné společenské centrum

Materiály pocházejí od Němců, rodáků, kteří žili v okolí Vidnavy. Města, které bylo v historii mnohem společensky významnější než například Jeseník. V pozůstalosti se našly i drobnosti jako mapa, pamětní list nebo diplom.

„To jsou takové jednotlivosti, takové pěkné věci, které vám chci ukázat. Tohle je například pamětní list jednoho vidnavského spolku z roku 1895. Bylo to asi pro nějakého jejich člena. Pořádaly se i výstavy obchodních a živnostenských komor a spolků. Tady je nádherný secesní diplom z vidnavské výstavy roku 1934,“ popisuje ředitelka.

U pozůstalostí zůstane Bohumila Tinzová desítky hodin, než se jimi prolouská. V prvé řadě ale musí udělat soupis celé sbírky. Pozůstalost Rudolfa Fitze poputuje do zemského archivu v Opavě, zbytek zůstane v Jeseníku. I pro potřebu zvídavých badatelů.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme