Jesenický archiv získal od potomků německých rodáků cenné písemnosti o životě v okolí Vidnavy

Jesenický archiv získal cenná svědectví o předválečném životě v okolí Vidnavy, kdysi správního centra regionu. Potomci rodáků se chtěli písemností zbavit. Rušili muzeum založené jejich předky a nevěděli, co s vystaveným materiálem. Naštěstí si řekli o radu jesenickým archivářům. Nejstarší dokumenty jsou z 18. století. A pro historiky mají obrovskou váhu, příliš mnoho se po Němcích, po jejich odsunu, nedochovalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku | Foto: Andrea Švubová

Staré časopisy, knihy, dobové fotografie, mapy, vlastivědná literatura - ředitelka jesenického archivu Bohumila Tinzová po chvilce studování zjistila, že materiál má obrovskou cenu. A tak si z Německa dovezla přes 60 těžkých krabic dokumentů. Musela si zajistit dodávku: „Naším autem bychom to nezvládli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenných písemnostech, které mají pro historiky obrovskou hodnotu, natáčela redaktorka Andrea Švubová.

Teď už jsou písemnosti v Jeseníku. Bohumila Tinzová si obléká zateplenou vestu, na ni modrý plášť a míří do depozitáře. Je tu poměrně chladno, stálá teplota 15 stupňů Celsia.

„Tady všude kolem vidíte krabice materiálů, které jsme dovezli z Neuburgu na Dunaji. Největší část je z osobního fondu významného archiváře jak z naší oblasti před rokem 1945, tak z Bavorska, protože pan Rudolf Fitz se po odsunu stal vrchním bavorským zemským archivářem,“ říká Tinzová.

„Nesmím zapomenout na kovové tiskařské štočky a desky, ze kterých se přenášel negativ při tisku fotografií do časopisů a podobně. Tady zrovna držím štoček, kde je obec Josef jednou ze svých bist, ale nepoznám, co to je, protože je to z negativu, opravdu netuším. A takových je tady 20 krabic. Pokud se je podaří zrekonstruovat a zdigitalizovat, tak je tam celá řada naprosto unikátních fotografií, pohlednic z našeho regionu, které nikde jinde, kromě velice nekvalitních tisků v novinách, nejsou,“ připomíná ředitelka archivu.

Vidnava - významné společenské centrum

Materiály pocházejí od Němců, rodáků, kteří žili v okolí Vidnavy. Města, které bylo v historii mnohem společensky významnější než například Jeseník. V pozůstalosti se našly i drobnosti jako mapa, pamětní list nebo diplom.

„To jsou takové jednotlivosti, takové pěkné věci, které vám chci ukázat. Tohle je například pamětní list jednoho vidnavského spolku z roku 1895. Bylo to asi pro nějakého jejich člena. Pořádaly se i výstavy obchodních a živnostenských komor a spolků. Tady je nádherný secesní diplom z vidnavské výstavy roku 1934,“ popisuje ředitelka.

U pozůstalostí zůstane Bohumila Tinzová desítky hodin, než se jimi prolouská. V prvé řadě ale musí udělat soupis celé sbírky. Pozůstalost Rudolfa Fitze poputuje do zemského archivu v Opavě, zbytek zůstane v Jeseníku. I pro potřebu zvídavých badatelů.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme