Jeskynní kozy rostly jako krokodýli

Vyhynulé baleárské kozy jsou prvním známým savcem, který rostl podobně jako studenokrevní plazi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce podoby baleárské kozy (Myotragus balearicus)

Rekonstrukce podoby baleárské kozy (Myotragus balearicus) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Xavier Vázquez

Vyhynulí sudokopytníci Myotragus balearicus, kterým se přezdívá baleárské jeskynní kozy, obývali ostrovy Mallorca a Menorca. Stejně jako mnoho jiných ostrovních živočichů, i ony se musely vyrovnat s omezenými zdroji potravy. Na rozdíl od jiných savců jim ale nestačil menší tělesný vzrůst a kozy si našly ještě jeden - zcela unikátní - trik. O tom, že byl úspěšný, svědčí fakt, že kozy se na ostrovy poprvé dostaly před 5,2 miliony let a vyhynuly teprve před 3000 let.

Vědci z barcelonské Autonomní univerzity objevili na fosilních kostech jeskynních koz růstové prstence, které připomínají letokruhy stromů. Růstové prstence jsou typické pro pomalu rostoucí studenokrevné živočichy jako jsou plazi, kteří si v růstu občas "dají pauzu". Jeskynní kozy rostly podobným způsobem a svůj růst periodicky pozastavovaly v obdobích, kdy bylo potravy nejméně. Plné dospělosti kvůli tomu dosahovaly až ve věku kolem 12 let. Autoři studie tvrdí, že růst koz se nejvíc podobá růstu krokodýlů.

Kostra baleárské kozy (Myotragus balearicus) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Francisco Valverde

"Krokodýlí růst" byl zřejmě klíčovým faktorem, díky kterému se kozy na baleárských ostrovech udržely asi dvakrát déle než jiné druhy savců. Nakonec byla ale i příčinou jejich záhuby. Pomalu se rozmnožující kozy, jejichž mláďata dlouho zůstávala malá a slabá, byly snadnou kořistí pro lidské lovce, kteří je nakonec zcela vyhubili.

Zdroj: NewScientist, PNAS

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme