K 25. výročí sametové revoluce připravila česká diplomacie desítky akcí po celém světě
Do 17. listopadu ještě nějaký ten den zbývá, ale oslavy organizované českou diplomacií ve světě už začaly. V Haagu otevřeli výstavu fotografií Česká osudová data. Jde o jednu z více než stovky akcí pořádaných v českých centrech a ambasádách. Představí fotografie, které zachycují přelomové okamžiky českých novodobých dějin. Chystá se toho ale mnohem více.
„V Oxfordu dojde k odhalení lavičky Václava Havla na univerzitě, v Tchaj-peji bude také výstava a panelová diskuse, promítání dokumentárního filmu,“ oznámil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
17. listopad 1989 si připomenou i v jiných částech světa. V sobotu vystoupí v Berlíně hudebník Jaroslav Hutka. Ve Varšavě příští týden zahraje skupina Plastic People nebo Iva Bittová. Dále jsou plánované akce v Miláně, Tbilisi, Sydney, Káhiře i jinde.
Oslavy jsou rozložené na celý měsíc. Ale samozřejmě budou mít svůj vrchol, který souvisí s odkazem Václava Havla. 19. listopadu ve Washingtonu odhalí jeho bustu v budově Kapitolu. A to je nebývalé, připomněl ministr Zaorálek:
„To bude čtvrtý cizinec, který bude takto umístěn v Kapitolu po Lajosi Kossuthovi, Winstonu Churchillovi a po švédském diplomatu Walmbergovi, který zachraňoval židy v Maďarsku.“
Kromě toho také ve washingtonské Národní katedrále zahraje Česká filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka Smetanovu Vltavu a Dvořákovu Novosvětskou symfonii.