K 25. výročí sametové revoluce připravila česká diplomacie desítky akcí po celém světě

Do 17. listopadu ještě nějaký ten den zbývá, ale oslavy organizované českou diplomacií ve světě už začaly. V Haagu otevřeli výstavu fotografií Česká osudová data. Jde o jednu z více než stovky akcí pořádaných v českých centrech a ambasádách. Představí fotografie, které zachycují přelomové okamžiky českých novodobých dějin. Chystá se toho ale mnohem více.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listopad 1989 (archivní foto)

Listopad 1989 (archivní foto) | Foto: Archiv ČRo

„V Oxfordu dojde k odhalení lavičky Václava Havla na univerzitě, v Tchaj-peji bude také výstava a panelová diskuse, promítání dokumentárního filmu,“ oznámil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

17. listopad 1989 si připomenou i v jiných částech světa. V sobotu vystoupí v Berlíně hudebník Jaroslav Hutka. Ve Varšavě příští týden zahraje skupina Plastic People nebo Iva Bittová. Dále jsou plánované akce v Miláně, Tbilisi, Sydney, Káhiře i jinde.

Oslavy jsou rozložené na celý měsíc. Ale samozřejmě budou mít svůj vrchol, který souvisí s odkazem Václava Havla. 19. listopadu ve Washingtonu odhalí jeho bustu v budově Kapitolu. A to je nebývalé, připomněl ministr Zaorálek:

„To bude čtvrtý cizinec, který bude takto umístěn v Kapitolu po Lajosi Kossuthovi, Winstonu Churchillovi a po švédském diplomatu Walmbergovi, který zachraňoval židy v Maďarsku.“

Kromě toho také ve washingtonské Národní katedrále zahraje Česká filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka Smetanovu Vltavu a Dvořákovu Novosvětskou symfonii.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme