K připomínce výročí upálení mistra Jana Husa se připojí i Univerzita Karlova

K letošní připomínce 600. výročí upálení mistra Jana Husa se připojí i Univerzita Karlova v Praze. Chystá open-air koncert, konferenci a výstavu. Jedním z dalších projektů společně s Českou televizí je dokumentární film s názvem Mistr a kazatel. Husovské oslavy v Praze se chystají na červenec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistr Jan Hus, sousoší na Staroměstském náměstí v Praze

Mistr Jan Hus, sousoší na Staroměstském náměstí v Praze | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Slimejs Wikimedia Commons

„Slavnostní shromáždění bude 2. července ve Velké aule Karolina s následným koncertem u sochy mistra Jana Husa,“ přibližuje rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a dodává:

„Bude to spíše vážnější, něco co připomene mistra Jana Husa. Je připravena výstava, která bude zahájena koncem dubna. Má prezentovat zejména vztah mistra Jana Husa a pražské univerzity.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistr Jan Hus na pražské univerzitě studoval, učil a byl rektorem. Na oslavu výročí jeho upálení proběhne koncert, výstava i slavnostní shromáždění

Spojení jedné z nejstarších evropských univerzit a Jana Husa není náhodné. Kromě toho, že tam studoval, zastával místo učitele a také rektora.

Slavnostní shromáždění 2. července přinese také přednášky o Husově životě.

„Dva tři hlavní projevy budou zaměřeny zejména na postavu mistra Jana Husa v dějinách českého národa. Na slavnostní shromáždění budou zváni představitelé státu, vysokých škol, partnerských univerzit.“

„Budeme určitě jednat s Českou televizí o možném přenosu. My z toho samozřejmě posíláme záznam, jako z každé akce univerzity,“ říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Středověké město i křest zlaté mince

V květnu bude mít předpremiéru také dokumentární film Mistr a kazatel režiséra Zdeňka Pojmana, na kterém univerzita spolupracuje s Českou televizí.

„Vyráběli jsme dokumentární film režiséra Zdeňka Pojmana, populárně naučný dokument s životopisnými daty a postoji mistra Jana Husa. Také, kdo ovlivnil Husovo jednání a konání, ať to byl třeba profesor oxfordské univerzity Jan Viklef a podobně,“ doplňuje Zima.

Pražská část husovských oslav vyvrcholí 5. a 6. července na Staroměstském náměstí u pomníku Jana Husa, který vytvořil architekt Ladislav Šaloun. Na místě bude připravený bohatý program.

Na Ovocném trhu taky vznikne středověké městečko. Připravené jsou výstavy, procházky husitskou Prahou, program pro děti i křest zlaté mince.

Mistr Jan Hus | Foto: Michal Jindra

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme