K Titaniku míří vědecká expedice. Zpracuje 3D model vraku

Z Kanady dnes nad ránem středoevropského času vyplula vědecká expedice k místu, kde se před téměř sto lety potopil legendární Titanik. Vrak luxusní lodi, jejíž zkázu nepřežilo patnáct set lidí, už zkoumalo vícero výprav. Ta nejnovější je ale unikátní, má podniknout první důkladný archeologický průzkum dna, kde jsou roztroušeny trosky Titaniku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titanic (vpravo) a jeho sesterská loď Olympic

Titanic (vpravo) a jeho sesterská loď Olympic | Foto: public domain

„Pro firmu RMS Titanic, která celou akci financuje, se jedná o dokonalé PR, protože její pověst není valná. Expedice by měla dokázat, že se jim nejedná jen o předměty z vraku, které by pak mohla za peníze vystavovat, ale jde jí také o archeologii. Odborná veřejnost se těší na zcela nový pohled na místo katastrofy, veřejnost by měla dostat k dispozici dokonalou digitální trojrozměrnou mapu okolí vraku,“ říká biolog a publicista profesor Václav Větvička z univerzity v americkém Louisville v Kentucky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové expedici k vraku Titanicu mluvil na Radiožurnálu profesor Václav Větvička

Ve středu chtějí vědci zahájit operaci, kterou označili jako ‚virtuální vyzdvižení‘ Titaniku. Poprvé chtějí celé místo zmapovat použití 3D technologie.

„Mají na to nový typ sonaru a zcela nový software, který to vše dokáže zvládnout a převést zhruba 80 tisíc fotografií do trojrozměrné podoby,“ pokračuje Větvička.

„Celá akce je samozřejmě z velké části atrakcí. Postup expedice lze sledovat na komunitních sítích. Velkým přínosem by ale mělo být, že uvidíme celou loď. Dosavadní ponory se totiž zatím věnovaly jen přídi a zádi. Polovina lodi tak zůstává zatím neznámá.“

Vrak Titaniku postupně rozežírá rez a bakterie, do dvaceti let prý bude k nepoznání. Ovšem tato expedice by neměla narušit pietu toho místa.

„Tato expedice by měla z místa přivézt pouze bakterie. Samotná společnost, která expedici pořádá, ale pietu místa již dlouho narušuje. Při předchozích expedicích vytáhla na hladinu přes pět a půl tisíce předmětů, které se posléze staly jádrem výstavy o Titaniku, putující po světě. Je také třeba si uvědomit, že tato expedice je jen první z plánovaných dvou. Co bude úkolem druhé se zatím neví,“ dodává Václav Větvička.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme