Kambrijský krach kyslíku

Nedlouho po vzniku života na Zemi se organismy musely potýkat s fatálním nedostatkem kyslíku. Dokazují to výsledky nového zkoumání hornin z období kambria.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkamenělina

Zkamenělina | Foto: Jan Rosenauer

Podle konvenčního pohledu na historii Země byly první čtyři miliardy její existence relativně chudé na kyslík. V pozdním ediakarském období před 600 miliony lety se však oceány naplnily kyslíkem a život měl "vystaráno". Biogeochemikové z Kalifornské univerzity v Riverside však nabízejí odlišný scénář toho, co se odehrálo. Hladina kyslíku přinejmenším jednou významně zakolísala. Došlo k tomu před 499 miliony let, kdy se oceány dočasně vrátily k téměř anoxickým podmínkám. Dočasně ovšem v tomto případě znamená na dva až čtyři miliony let.

Vědci to zjistili při zkoumání vzorků hornin starých přibližně 500 milionů let, které pocházely ze šesti různých lokalit celého světa. Obsah izotopů kyslíku a síry se výrazně lišil od normálu, což naznačovalo, že v té době oceány „pohřbily“ velké množství obou prvků. Podobnou situaci dnes můžeme pozorovat pouze v těch mořích, která jsou chudá na kyslík. Vědci se domnívají, že právě tato fluktuace mohla být hlavní hnací silou rychlých evolučních změn, které pozorujeme na fosilním záznamu z kambrijského období. Nedostatek kyslíku a jedovaté sloučeniny síry mnoho živočichů nepřežilo, ale jejich zánik uvolnil prostor novým formám života.

Zdroj: University of California – Riverside, Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme