Karel IV. jako sexuolog či bojovník MMA. Radio Wave netradičně přiblíží Otce vlasti

Karel je king! Tak zní název nového projektu k výročí narození Karla IV. Radio Wave připravuje osmidílný mystifikační seriál. Ve stylu České sody v něm představí českého krále a římského císaře třeba jako osobu, která stála za zrodem nejedné překvapivé disciplíny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel IV.

Karel IV. | Foto: Adriana Krobová

Hostem pořadu proto bude třeba bojovník MMA. Sportu, ve kterém je možné proti soupeři použít jakýkoli chvat.

„Obecně se neví, jestli dostal direkt, což bylo poměrně závažné zranění, kde došlo k blokaci spodní čelisti. Byl tam úder na páteř. Pokud dojde k přímému úderu na bradu, tak tam bylo i částečné přerušení míchy. Měsíc byl prakticky nepohyblivý,“ mluví bojovník o jednom zranění Karla IV., které občas utrpí i zápasníci MMA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rádio Wave přiblíží posluchačům netradičním způsobem Karla IV. Třeba jako sexologa nebo bojovníka MMA

Osmiminutové rozhlasové mystifikace podle kreativní producentky Markéty Kaňkové dávají jiný význam historickým událostem.

„Vzniká tam řada vtipných momentů, kdy se balancuje na hraně fikce, mystifikací a hry s historickými fakty,“ vysvětluje Kaňková.

Karlovo vážné zranění z bitvy a jeho následný odchod do ústraní v očích profesionálního bojovníka dostávají současným pohledem nové, velmi logické vysvětlení.

„Když je zápasník delší dobu zraněný, tak se ho promotér snaží zbavit, protože mu samozřejmě utíkají peníze. Tohle byla obdobná situace. Proto Karlův tým jeho zranění držel v utajení, aby se ho nějaký promotér nesnažil zbavit,“ spekuluje bojovník.

Vyprovokovat zájem o Otce vlasti

Podle jednoho z autorů mystifikací, Jakuba Šolína, může právě tento způsob připomenutí Karla IV. vyprovokovat posluchače k touze zjistit o slavném panovníkovi víc.

„Každý si může dohledat, kdy se Karel narodil, kdy umřel, kdy založil univerzitu, což ale vůbec nereflektuje tu dobu. Takže i když plácneme blbost, která někoho zvedne ze židle, tak si posluchač skutečně reálie třeba dohledá a něco se o té době dozví,“ říká Šolín.

Pořad Karel je king! se na stanicích Českého rozhlasu objeví už během dubna.

Karel IV. | Foto: Michal Jindra

dab, Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme